Přeskočit na obsah

Soukromé zdravotnictví není nebezpečné ani nemorální

Podle něj je zdravotnictví od dob studené války, kdy dominovalo zbrojení, resortem, který spotřebovává pravděpodobně nejvíce veřejných finančních zdrojů. navíc s obrovským podílem materiálových nákladů. „Zde se nabízí obrovská možnost právě pro privátní sektor. Protože jedině soukromý poskytovatel může rychle zavádět procesní řízení, aplikovat výhody ekonomie rozsahu a profitovat ze síťového uspořádání poskytovatelů zdravotní péče.“ Privátní zdravotnická zařízení nejsou podle MUDr. Šubrta nebezpečná ani pro pacienty, ani pro zaměstnance, a už vůbec ne pro stát. Zejména pokud je schopen připravit určitou reformu zdravotního pojištění, které bude „dohlížet“ na poskytování zdravotní péče.

„Trend nastolený v Evropě je jednoznačný a směřuje k tomu, že podstatná část lůžkové péče ve zdravotnictví bude poskytována právě soukromými poskytovateli. Počet privátních lůžek roste o 17 až 20 % ročně. Jejich celkový počet se však nadále snižuje, tak jak je tomu na celém světě. Existuje tedy reálná možnost, že Evropa bude mít větší podíl soukromého zdravotnictví, než mají Kanada a USA,“ upozornil MUDr. Šubrt a dodal: „Česká společnost bohužel vnímá možnost zisku při poskytování náročné zdravotní péče jako něco nečistého, nesprávného a nemožného.“

Neinformovaný pacient je přežitek

nicméně žijeme v úplně jiném zdravotnictví, kde jsou ekonomika, efektivita a samozřejmě kvalita daleko důležitější, než tomu bylo například před 30 lety. „Pacient už dnes není v pozici jedince, který nemá právo na informace, který má odlišnou informační úroveň a nerozumí tomu, co je kvalitní. Pacient je jednoznačně zákazník – konzument služby, který má nárok na všechny informace,“ zdůraznil MUDr. Šubrt. „Tak jako si umí většina populace koupit kvalitní televizor, dobré auto nebo zajímavý zájezd, tak si dnes umí koupit například dobrý bypass. Rozhodně už neexistuje informační asymetrie jako dřív. Musíme si uvědomit, že služby, které produkujeme, se v zásadě neliší například od služeb dobře placeného lazebníka. Obrazně řečeno k nám také přichází zákaznice, která chce trvalou a která se možná zeptá, jaké existují možnosti. Ale často ví velmi přesně, jakou chce.“

Kvalita za rozumnou cenu?

Jedním z důvodů, proč bychom měli podle MUDr. Šubrta přistoupit k privatizaci státních a veřejných nemocnic, je právě kvalita poskytované péče při úspoře nákladů a dále tlak na efektivitu. „Řekl bych, že je přímo povinností poskytovatelů zdravotní péče za minimální náklady ošetřit co nejvíce pacientů – zákazníků kvality. A přestože často slýcháme, že akciové společnosti ve zdravotnictví jsou něco zrůdného, ukazuje se, že jde o nesmysl,“ konstatoval MUDr. Šubrt a dodal: „Kvalita a konkurence letí obrovsky nahoru. Kdo tento trend včas nezachytí a bude přešlapovat na místě, nemůže se v budoucnu prosadit. Pokud bude ve zdravotnictví více soukromých finančních prostředků, bude pochopitelně těžší uspět. Ale o to nám jde, protože tím víc půjde o fair play.“

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 21/2007, strana B5

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené