Přeskočit na obsah

SYMPOSIUM: ASTHMA BRONCHIAL: Aktuálně o farmakoterapii astmatu

National Asthma Education and Prevention Program (NAEPP) nedávno aktualizoval svá doporučení pro vedení léčby astmatu. Tato aktualizovaná verze se zabývala několika klíčovými otázkami týkajícími se nejvhodnější farmakoterapie pacientů s astmatem a při analýze používala metod medicíny založené na důkazech. Aktualizovaná doporučení tyto sporné otázky objasnila a měla by ovlivnit způsob preskripce farmak astmatikům. Dlouhodobá inhalační terapie kortikosteroidy je bezpečná u dospělých i u dětí a inhalační kortikoidy jsou u dětí i u dospělých s perzistujícím astmatem doporučovány jako léky první volby i při lehké formě onemocnění. Další léčiva, jako kromoglykát, teofylin a antileukotrieny, se nyní považují za náhradní variantu a měla by mít v léčbě astmatu jen omezený význam. Přidání β2-sympatomimetika s prodlouženým účinkem do kombinace s inhalačními kortikosteroidy je nadřazeno všem ostatním kombinacím i použití vyšších dávek samotného kortikosteroidu. Kombinovaná léčba inhalačním kortikosteroidem a β2-mimetikem s prodlouženým účinkem představuje preferovanou léčbu dětí a dospělých se středně těžkým a těžkým astmatem. Antibiotika nemají žádný efekt na zvýšení pozitivního účinku léčby u akutních exacerbací.

Doporučení NAEPP (National Asthma Education and Prevention Program) z roku 1997 uváděla, že terapie inhalačními kortikosteroidy nabízí u pacientů s perzistujícím astmatem mnoho pozitivních účinků, ale nadále přetrvávala nejistota ohledně jejich používání u některých skupin pacientů. Nová aktualizace původních doporučení NAEPP z roku 1997 tyto otázky terapie astmatu objasnila a měla by významně ovlivnit způsob léčby astmatu. Článek přináší přehled aktualizovaných doporučení pro léčbu astmatu a pojednává o sporných bodech, včetně kombinované terapie a používání antibiotik u exacerbací onemocnění. Předchozí doporučení NAEPP uváděla, že inhalační kortikosteroidy jsou v léčbě astmatu nadřazeny všem ostatním lékům. Sporným zůstávalo používání inhalačních kortikoidů jako iniciální terapie pacientů s lehkou formou onemocnění a u dětí. V nové aktualizaci doporučení zkoumali experti NAEPP údaje srovnávající účinky dlouhodobé léčby inhalačními kortikoidy a ostatními léky u dospělých a dětí s lehkým a středně těžkým perzistujícím astmatem. Naprosto přesvědčivé množství údajů ukázalo, že inhalační kortikoidy zlepšují u dětí s lehkým a středně těžkým perzistujícím astmatem kontrolu astmatu, hodnocenou jako zlepšení obtíží a FEV (jednosekundové vitální kapacity plic) či snížení bronchiální hyperreaktivity, snížení počtu urgentních návštěv lékaře, hospitalizací a potřeby perorální kortikoterapie. Žádná jiná látka (např. kromoglykát, nedocromil, teofylin, antileukotrieny) nebyla v dlouhodobé kontrole astmatu tak účinná. Děti. Nová doporučení pro léčbu astmatu představují zásadní změnu oproti předchozím, která doporučovala jako iniciální udržovací Nyní jsou u dětí starších než pět let s lehkým perzistujícím astmatem doporučovány inhalační kortikosteroidy.
...

Komentář

Autor: MUDr. Viktor Kašák

Aktualizace diagnózy, motinorování, terciární prevence, tj. prevence progrese nemoci, a lékařského vedení (managementu) astmatu je určen pro rodinné lékaře v USA, tj. praktické lékaře starající se o děti i o dospělé. Na článku je sympatické, že nejde do přílišných teoretických či experimentálních podrobností a snaží se na základě medicíny založené na důkazech, včetně ceněných metaanalýz klinických studií, aktualizovat širokou medicínskou praxi, z našeho pohledu linii prvního kontaktu s pacientem, který má astma. Vše je zastřešeno Národním programem pro edukaci a prevenci astmatu (NAEPP). Článek byl sepsán před uveřejněním aktualizace základního dokumentu Globální iniciativy pro astma (GINA), která se na webových stránkách GINA objevila v říjnu 2004 a která zhodnotila a zohlednila vědecké publikace uveřejněné do 31. 12. 2003. Základním cílem NAEPP je zlepšení péče o astma v USA; této aktualizaci předcházela revize v roce 2002. Důležité pro vedení léčby astmatu je určení jeho tíže, tj. klasifikace na intermitentní a na lehké, střední a těžké perzistující. Klasifikace podle příznaků a podle vyšetření funkce plic se provádí před zahájením dlouhodobé léčby, nebo naopak na základě dávek léků, hlavně inhalačních kortikosteroidů (IKS), které udrží astma pod plnou (dobrou) kontrolou. Klíčovým bodem v diagnóze astmatu je určení, zda se jedná o perzistující astma, kde je již plně indikována trvalá dlouhodobá protizánětlivá léčba.
...

Plnou verzi článku najdete v: Medicína po promoci 3/2005, strana 5

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené