Přeskočit na obsah

Transport bijícího srdce

Týmy pražského IKEM použily počátkem října poprvé v Česku novou metodu odběru orgánu – srdce. Ta umožní transport bijícího srdce ve fyziologických podmínkách od zemřelého dárce k příjemci. Jedná se o zásadní posun v kvalitě transplantací srdce v ČR, přinášející větší šanci nemocným, že se nového orgánu dočkají. Tato metoda rozšíří nabídku možných orgánů k transplantaci a zároveň může pomoci při převozech na větší vzdálenosti. V IKEM transplantují přes 40, v celé ČR pak přes 70 srdcí ročně. Dle zkušeností ze světa lékaři nyní předpokládají, že by se u nás počet transplantací mohl zvýšit až o 20 procent. Větší naději by tak mohli dostat nejen dospělí pacienti, ale i ti mladší 18 let. „Za posledních deset let bylo v IKEM transplantováno šest dětí mladších 18 let a pěti dětem byla implantována dlouhodobá srdeční podpora. A právě i pro takové pacienty by nová metoda odběru mohla být velmi prospěšná, protože by se nového srdíčka dočkali dřív. I když v institutu nemáme dětský program transplantací srdce, úzce spolupracujeme s Dětským kardiocentrem FN v Motole, vedeme čekací listinu a operujeme některé pacienty z řad teenagerů,“ vysvětluje prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., přednosta Kardiocentra IKEM.

Zavést novou metodu se v IKEM podařilo i díky přispění Nadačního fondu Kapka naděje a společnosti Shell, které přístroj pro transport bijícího srdce pořídily, a VZP, která přislíbila tuto metodu podporovat.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Omluvit se

28. 11. 2023

Jestliže člověk provede druhému člověku cokoli, co ho poškozuje, měl by to napravit, chce‑li udržet vztah. Jedním ze způsobů nápravy je omluva. V…