Přeskočit na obsah

Uhlídat areál před zbraněmi nejde, říká ředitel Grill

Co přesně se v pátek v noci na hematologické klinice událo?

Pacient, který tu byl asi tři týdny, u sebe měl střelnou zbraň. Jednoho z pacientů, kteří s ním byli na pokoji, zabil. Byl tam průstřel mozku. Další pacient má, pokud vím, ustřelený ušní boltec, měl by být v pořádku. Útočník byl odvezen do vězeňské nemocnice. Naše dvě zdravotní sestry projevily neuvěřitelnou odvahu a odzbrojily ho. Mluvil jsem s nimi a ještě mluvit budu. Jsou to bez debaty hrdinky.

 

Čeká tyto zdravotní sestry nějaké ocenění?

Zajímal se o to pan ministr zdravotnictví a starostka Prahy 10. Rád jim uspořádám veřejné poděkování. Pokud vím, zatím to odmítly.

 

Dalo se události nějak předejít?

To není představitelné. Naší nemocnicí projde asi 58 tisíc ambulantních a hospitalizovaných pacientů ročně a další tisíce lidí, kteří je doprovázejí. Ani legislativně, ani technicky, ani finančně není představitelné je všechny kontrolovat.

Je to tragédie. Nicméně nemocnice je ze zákona bezbariérově přístupná. To mimochodem není vždy pravidlem v nemocnicích západním směrem od nás. Tam sice jsou oddělení emergency. V Londýně ani v Paříži se ale nestane, že by mohl pacient bez jakéhokoli doporučení s banálním problémem na univerzitní kliniku. To je české specifikum.

Navíc Praha je jediný kraj v republice, který nemá vlastní zdravotnictví a bezskurpulózně hodil i tuto bazální péči na fakultní nemocnice. To se sice nevztahuje k tomuto konkrétnímu případu, kdy byla pacientovi poskytovaná specializovaná péče hematoonkologie. Obecně když mluvíme o nebezpečí v nemocnici, tak tu nacházíme už dvacet let v koupelnách uživatele drog s injekcemi nebo bezdomovce s otevřenou tuberkulózou. Máme bazální ochranku, ale ta nemůže úplně uhlídat pavilonový areál takto velké nemocnice.

 

Předpokládám, že to, že měl pacient u sebe zbraň, je proti vnitřním předpisům nemocnic…

Je, stejně jako mít u sebe drogy, větší množství cenností a hotovosti. Pokud přesto pacient v nemocnici něco z toho má, a přizná to, vyzveme ho, ať to odjede někam uložit. Pokud to jeho zdravotní stav nebo okolnosti nedovolují, uložíme to po celou dobu hospitalizace do trezoru. Pokud to pacient sám nepřizná, nemůžeme dělat jeho osobní prohlídku.

 

Jak reaguje na událost personál?

Obě zdravotní sestry, kterých se to týká, jsou psychicky v pořádku. Odsloužily navazující dvě noční služby. I když jim bylo nabídnuto, že budou okamžitě uvolněny, odmítly to. Mluvil jsem s nimi opakovaně, jsou v dobré kondici. Někteří jiní zaměstnanci mají různé otázky.

 

Budete na tu situaci v nemocnici nějak reagovat?

Budeme mít interní připomínku interních předpisů, které máme v oblasti násilných incidentů. Pokud jde o lstivé agresory, vždy nás mohou ošidit. Jsem v nemocnici 37 let, pamatuju několik vytažených nožů a baseballových pálek, nikdy to ale agresor nedotáhl až k nějakému poranění. Doufejme, že je taková událost vzácná jak pád vzducholodi.

 

Čtěte také
 

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené