Umíme předepisovat léčiva?
Obyvatelé České republiky se ruku v ruce se zlepšující se zdravotní péčí dožívají stále vyššího věku. Díky tomu zároveň stoupá jejich polymorbidita, a protože jsou zvyklí neodcházet z ordinací svých lékařů bez receptů, patří mezi největší "farmakofágy" v Evropě (momentálně 3. místo za Francií a Maďarskem).
"Zajímavé je, že zvyšující se spoluúčast měla na tuto skutečnost jen zanedbatelný efekt. Díky zavedení regulačních poplatků se ale výrazně změnila struktura fi nancování - šetří se veřejné fi nance určené na zdravotní péči, což je velmi pozitivní trend, a úměrně tomu stoupají výdaje soukromé," vysvětluje PharmDr. Josef Suchopár, ředitel společnosti Infopharm a odborník na lékové interakce, který vystoupil na satelitním symposiu společně s prof. Linhartem.
Polypragmazie je tedy v našich podmínkách naprosto běžná, stejně tak duplicita preskripce. Například v roce 2006 byla analyzována data OZP (Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví), která potvrdila, že nejčastěji jsou na našich receptech zdvojovány inhibitory ACE. V loňském roce bylo vydáno asi 94 milionů receptů, aproximací dosud zjištěných dat lze dospět k závěru, že 1,5 % těchto předpisů bylo s duplicitní preskripcí a že tyto předpisy obsahovaly kolem 50 000 nejzávažnějších lékových interakcí (nejčastěji se vyskytující závažnou lékovou interakcí byla interakce simvastatinu s clarithromycinem, vedoucí ke zvýšení výskytu myopatií až rhabdomyolýzy). Důvod je zcela pragmatický.
Průměrně dokáže britský praktický lékař ztotožnit asi stovku předepisovaných léčiv (například ve smyslu znalosti účinné látky, jejího účinku, dávkování, indikací a kontraindikací), u nás to zřejmě budou podobná čísla a čeští praktičtí lékaři průměrně v současnosti předepisují asi 800 léčiv, zejména generik.
Přibližně 70-75 % pacientů postihne během kalendářního roku alespoň jedna lehčí léková interakce. A která léčiva by v prevenci kardiovaskulárních onemocnění doporučil s ohledem na jejich schopnost (ne)interagovat dr. Suchopár?
"Byl by to určitě telmisartan - u něj nebyly zaznamenány v zásadě žádné nežádoucí interakce, ačkoli v organismu ovlivňuje některé transportní kanály. Velmi silně se váže na plazmatické bílkoviny, a tak jsou jeho účinné plazmatické koncentrace (schopné transportní kanály ovlivnit) nízké. To ovšem neplatí pro losartan, který je substrátem cytochromu P-450, a to hned dvou jeho izoenzymů - CYP2C9 a CYP3A4, a interaguje tak s celou řadou inhibitorů a induktorů. Z diuretik bych potom doporučil nízké dávky hydrochlorothiazidu, z beta-blokátorů betaxolol a bisoprolol, z inhibitorů ACE ramipril či perindopril a ze statinů rosuvastatin."
Zdroj: Medicína po promoci