Přeskočit na obsah

Úspěchem bude, když zůstanu ve zdravontictví

Lékaři ho považovali za jednoho z možných kandidátů na ministra zdravotnictví. Nakonec se neobjevil ani v expertní skupině své strany, ani ve vyjednávacím týmu. „Můj prvořadý cíl je, abych se dostal do zdravotního výboru parlamentu,“ říká v rozhovoru pro MT čerstvý poslanec za TOP 09 MUDr. Leoš Heger, bývalý ředitel FN Hradec Králové...

Jak byste chtěl pomoci z pozice poslance českému zdravotnictví?

Momentálně je obtížné odpovědět. Jsme v situaci, kdy se ruší výbory, takže možnost aktivního působení může být dost omezená. Můj prvořadý cíl tedy je, abych se ocitl ve zdravotním výboru parlamentu. Na základě předběžných jednání bude mít TOP 09 ve výboru pět křesel – a když se podíváte na to, kolik doktorů bylo za TOP 09 zvoleno, tak ta situace není vůbec jednoduchá (smích). Největším úspěchem tedy bude, když budu moci zůstat u zdravotnictví. Další věcí, na kterou je třeba brát ohled je, kdo obsadí ministerstvo a jakým způsobem ho bude vést. Vždy jsem zastával názor, že problém zdravotnictví nemá a priori dobré řešení – ať už doprava či doleva, ať centralizované zdravotnictví nebo decentralizované. Existuje opravdu nepřeberné množství řešení – od extrémních až po úplně mírná – ale dle mého soudu nejvíce závisí na detailech. Tímto způsobem jsem vedl nemocnici a hodlám se tím řídit i jako poslanec – až se ustaví algoritmy a základní axiomy nového uspořádání, tak je třeba pracovat na detailech, které celý systém optimalizují a mohou ho dovést až k dokonalému fungování.

"Myslím, že v doznívající krizi není
možné někomu zvyšovat plat.
Naopak, platy by se měly
všeobecně redukovat.
Ať se na
mě kolegyně a kolegové lékaři
nezlobí, ale prostě to nejde.
Ty peníze na to nikde nejsou."

Mnoho lékařů zajímá, proč chybíte v expertní skupině TOP 09, která vyjednává část vládního programu, který se týká zdravotnictví?

Ta skupina byla již od začátku velmi malá a nakonec se zredukovala na pana doktora Pavelku a pana doktora Zajace, kteří zrealizovali zdravotnický program TOP 09. Na začátku koaličního vyjednávání jsme ještě měli širší expertní skupinu, ale nakonec to zůstalo na úrovni tvůrců programu a nejužšího grémia. Jak budou ovšem role dané dál, je otevřené.

Jaký  máte pocit z dosavadních jednání?

Zatím se dá říci, že se rodí zásadní věci na úrovni nejvyšší – a z toho mám velmi dobrý pocit. Věřím, že koalice vznikne a bude mít silný mandát.

Politici se budou muset začít zabývat protestní akcí  nemocničních lékařů. Ačkoliv o uvolnění příslušných financí by zřejmě rozhodovala vláda, zajímá nás, zda vy byste osobně zvednul ruku pro navýšení financí ze státního rozpočtu na platy nemocničních lékařů?

Myslím, že v doznívající krizi není možné někomu zvyšovat plat. Naopak, platy by se měly všeobecně redukovat. Vím, že lékaři strádají již dlouho. Kdybych měl vysokou funkci, tak bych to měl tento problém jako svou čelní prioritu. Ať se na mě kolegyně a kolegové lékaři nezlobí, ale prostě to nejde – ty peníze na to nikde nejsou.

Kde vy osobně vidíte ve zdravotnictví možnost pro úspory?

Je potřeba se vrátit k nejhlubším kořenům a začít posilovat sféru privátního a praktického lékařství. Praktičtí lékaři by měli být v roli, jakou mají třeba ve Švýcarsku nebo v Anglii. Tam dělají celou řadu výkonů daleko samostatněji, než je tomu u nás – čeští praktici posílají pacienty ke specialistům. Například v Anglii řeší praktičtí lékaři běžné kardiologické problémy sami - hypertenze, korekce, selhání – to vše tam praktik vyřeší. To samé diabetolog. Tohle všechno je potřeba v Česku postavit na vyšší úroveň. Není možné, aby dále praktici jen dělali distributory a aby dělali věci, které jinde řeší samostatně sestry! Tímhle vším je potřeba začít a je nutno dodat, že efektivitu zdravotnického systému nelze zvýšit během půl roku, je třeba začít znovu a vychovat úplně novou generaci lékařů. Když půjde vše dobře, do tří let může nastat změna.

Takže lékařům, kteří nyní žádají vyšší  platy, byste nyní vzkázal: počkejte?

Obecně v naší politice panuje obrovská krize důvěry. Krize důvěry v politiky a v jejich sliby, ale na druhou stranu by zdravotníci měli chápat, že pokud přijde vláda, která bude mít důvěru občanů, bude mít ministerstvo zdravotnictví, které bude na těchto problémech pracovat, tak by ho neměli absolutně paralyzovat tím, že z něj vysají peníze na platy a nezbude už na nic jiného. Kroky musejí proběhnout.

Co vy osobně byste říkal postu ministra zdravotnictví?

Být ministrem zdravotnictví  je velmi náročná a nevděčná pozice. Myslím si ale, že se určitě několik schopných lidí najde.

Můžete říci jejich jména?

To bych nerad specifikoval.

Štěpán Feik, www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené