Přeskočit na obsah

V Británii protestují v ulicích desetitisíce mladých lékařů

V Londýně, Belfastu a Notthinghamu protestovaly o víkendu desetitisíce mladých lékařů. Nelíbí se jim nové návrhy smluv, které chce prosadit britská vláda. Podle tamní lékařské organizace British Medical Association (BMA) by nové smlouvy znamenaly pro většinu lékařů bez atestace pokles příjmů. Britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt naopak říká, že takové informace jsou zavádějící a vláda žádné podobné změny nezamýšlí.

 

BMA upozorňuje na to, že vláda ve svých návrzích smluv předpokládá novou definici takzvané normální pracovní doby lékařů. Dnes je tato pracovní doba vymezena mezi 7. až 19. hodinou od pondělí do pátku. Vládní návrh ale počítá s prodloužením tohoto intervalu až do 22. hodiny, a to včetně soboty. Lékaři bez atestace si spočítali, že i když se jim zvýší platový základ, řadě z nich by klesl celkový příjem až o 30 procent, uvádí server BBC.

Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt tvrdí, že změny by naopak mladým lékařům pomohly ulevit od současné velké pracovní zátěže. „Pro lékaře bez atestace je to dobrá zpráva. Snižujeme maximální počet hodin, který může nemocnice chtít po lékaři odsloužit, ze současných 91 hodin na 72 hodin týdně. Nový návrh má zabránit tomu, aby lékaři byli nuceni sloužit pět nocí za sebou,“ uvedl pro BBC ministr zdravotnictví.

Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že lékaři na demonstracích v Londýně žádají, aby se do sporu vložil sám premiér David Cameron, protože ministru zdravotnictví Huntovi už nevěří. Není vyloučeno, že dalším bodem protestů bude hlasování o vyhlášení regulérní stávky.

Mladí lékaři během demonstrací nosí transparenty, na kterých upozorňují, že vstupují do zdravotnictví už většinou s velkým dluhem ze studií, nemají zatím žádné vlastní bydlení, platí vysoké poplatky za různé povinné kursy a bývají tak unavení, že tím ohrožují pacienty na životě. Ulice se zaplnily transparenty: „Zachraňte naše zdravotnictví“, „Zachraňte naše pacienty“, „Přepracovaní, nezaplacení“ (Overworked, Underpaid), „Zdraví lékaři – zdraví pacienti“.

Facebooková skupina „Junior Doctors – Our Lives in Your Hands“ zveřejnila výsledky aktuálního průzkumu mezi lékaři, který proběhl letos v září. Z průzkumu mezi zhruba třemi sty lékaři mimo jiné vyplývá, že 77 procent oslovených britských lékařů by už nedoporučilo kariéru lékaře jako dobrou volbu profesní dráhy. Více než 80 procent lékařů zvažuje v reakci na nové plány britské vlády opustit tamní zdravotnictví. Lékař, který působí v rámci NHS, odpracuje v průměru 7,7 hodiny týdně nad rámec smlouvy se zaměstnavatelem.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Omluvit se

28. 11. 2023

Jestliže člověk provede druhému člověku cokoli, co ho poškozuje, měl by to napravit, chce‑li udržet vztah. Jedním ze způsobů nápravy je omluva. V…