Přeskočit na obsah

V CKCHT operovali s využitím telemedicínské podpory

Během června byli v brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie odoperováni s využitím telemedicínské podpory dva pacienti s aneurysmatem břišní aorty. „Postižená část aorty, nacházející se pod bránicí, byla zevnitř vyztužena stentgraftem,“ vysvětluje operatér MUDr. Jiří Sikora a pokračuje: „Operace byla specifická tím, že odborník, který obvykle dohlíží při operaci na správné zacházení se stentgraftem, nemohl do Brna přijet kvůli pandemii, a tak musel být během zákroku u počítače ve svém bydlišti v Řecku a pomáhat virtuálně – skrze obrazovku. Současně z obou třísel jsme do výdutě zavedli stentgrafty, které jsme pod rentgenem do sebe zasunuli tak, aby dokonale těsnily.“


CKCHT zakoupilo speciální software, pomocí kterého se operace přesně naplánovala. „Tento software dokáže vytvořit 3D model z rovinných řezů získaných pomocí CT, na kterém lze následně měřit rozměry tepen, délku a zakřivení jednotlivých úseků a odhalit přítomnost kalcifikací, trombů nebo natržení tepny, které je při implantaci stentgraftu nutné překrýt,“ popisuje podrobnosti zákroku MUDr. Sikora.

Díky moderním technologiím měl i spolupracující odborník v Řecku v každém okamžiku přehled o situaci na sále, včetně obrazových dat z rentgenu, a svými komentáři pomohl urychlit intervenční zákrok.

Rekonvalescenci také urychlilo použití speciálních cévních uzávěrových systémů – jedna část se ukotví na vnitřní stranu tepny a druhá jako záplata na její vnější stranu. Stažením obou dílů k sobě dojde k uzávěru místa vpichu, který má cca 7 mm, bez nutnosti klasického chirurgického šití.

„Použitím této technologie ani není třeba, aby chirurg musel pacientům vytvořit dočasný přístup k tepnám – byť jen drobným kožním řezem v tříslech, takže pacienti druhý den mohli chodit a za tři dny odešli domů,“ doplňuje dr. Sikora.

Podobný přístup není úplně obvyklý, v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie proběhl poprvé a úspěšně.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…