Přeskočit na obsah

Vést Homolku chtělo 17 lidí. Vyhrál Petr Polouček

Nový ředitel Nemocnice Na Homolce Polouček se učil management u exředitele Homolky z přelomu tisíciletí Oldřicha Šubrta. Ten jej chválí jako jednoho ze svých nejlepších žáků.V polovině listopadu nastoupí do čela Nemocnice Na Homolce nový ředitel MUDr. Petr Polouček, MBA. Začátkem října jej do funkce jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Výraznou většinou jej v tajném hlasování doporučila výběrová komise 21 osobností. „Věřím, že pan Polouček v nové pozici zúročí své letité zkušenosti v oblasti managementu nemocnic. Především velmi vítám jeho poslední zkušenost krizového manažera z kladenské nemocnice, kterou vyvedl z vážné ekonomické krize,“ uvedl Vojtěch.

O post se ucházelo sedmnáct lidí. Podle deníku Právo byl jedním z nich zástupce ředitele Homolky Zbyněk Fuksa, dalším náměstek Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Pavel Zahradníček. Naopak mezi uchazeči nebyl prozatímní šéf Homolky, ministrův poradce Josef Vymazal. Ten naopak měl být podle informací Práva členem výběrové komise, stejně jako Irena Storová, ředitelka SÚKL, nebo poslanec ANO Rostislav Vyzula.

Ministerstvo odhalilo dva členy komise, předsedu České lékařské společnosti JEP, ministrova poradce Štěpána Svačinu a děkana 1. LF UK Aleksiho Šeda. V komisi dál měli být zástupci profesních společností nebo Lékařského odborového klubu. „Na jmenování Petra Poloučka se v tajném hlasování shodlo 19 z 21 členů výběrové komise. To jasně vypovídá o tom, že pan Polouček byl nejlepší kandidát,“ uvedl Svačina.

Oblastní nemocnici Kladno, která je dlouhé roky v ekonomických problémech, vedl Polouček od loňského března. Jeho úkolem bylo nemocnici ekonomicky zvednout. Podle posledních údajů za letošní první pololetí provozní ztráta kladenské nemocnice klesla. Údaje zveřejnil radní pro oblast zdravotnictví Robert Bezděk (ANO). V letech 2015 a 2016 se hospodářský výsledek kladenské nemocnice bez započítání provozní dotace od kraje pohyboval kolem minus 200 milionů korun, v roce 2017 činil minus 107 milionů korun a v letošním prvním pololetí minus 27 milionů.

Před Kladnem působil Polouček sedm let v Příbrami, z toho část jako náměstek ředitele pro léčebně preventivní péči. Oblastní nemocnice Příbram má zhruba 450 lůžek a 1 100 zaměstnanců. V roce 2015 získala akreditaci Spojené akreditační komise. V letech 1996–2009 pracoval Polouček na chirurgické klinice v Motole, kde jeho specializací byla hrudní chirurgie a intenzivní medicína. Titul MBA získal na Academy of Health Care Management, kterou založil Oldřich Šubrt – zkušený manažer ve zdravotnictví, který mimo jiné na přelomu tisíciletí patnáct let vedl Homolku. „Podle mě komise v tomto případě rozhodovala podle svého svědomí, což se nestává často,“ podotkl ke jmenování Poloučka Šubrt. Poloučka považuje za jednoho z nejlepších studentů MBA na své škole vůbec. Podle Šubrta se navíc ve vedení Homolky budou Poloučkovi hodit zkušenosti z „politicky složitého“ Středočeského kraje.Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené