Přeskočit na obsah

VZP údajně navrhla tvrdší plán redukce nemocnic

Nemocnice i kraje si stěžují, že s nimi pojišťovny o dalším osudu zdravotní péče vůbec nejednají. Obávají se, že jim pojišťovny špatnou zprávu oznámí až na poslední chvíli. Chaos panuje i mezi jednotlivými pojišťovnami. Podle šéfa Oborové zdravotní pojišťovny Ladislava Friedricha totiž VZP nyní navrhla nový plán redukce nemocnic, který je podstatně radikálnější než předchozí plány…

Od léta nepokročila jednání s pojišťovnami o restrukturalizaci péče ani o kousek, shodují se nemocnice i kraje. Leden 2013, který má znamenat pro mnohé nemocnice konec smluv s pojišťovnami, se rychle blíží. Dosud přitom není jasné, které nemocnice se „zachrání“ a které „padnou“. Pojišťovny zveřejňují pouze seznam nemocnic, s nimiž se na nových smlouvách již dohodly. Nemocnice, které navrhují ke sloučení, zveřejnit nechtějí. Stejně tak ani důvody, proč zrovna dané nemocnice či oddělení již od ledna nemají mít s pojišťovnami smlouvu.

Situace je v poslední dny ještě chaotičtější. Jasno totiž nemají nejen jednotlivé nemocnice, ale ani samotné pojišťovny mezi sebou. „Všeobecná zdravotní pojišťovna před třemi týdny představila alternativní představu o restrukturalizaci lůžek, která jde nad rámec předchozích plánů, což stěžuje další jednání pojišťoven s nemocnicemi,“ uvedl ředitel Oborové zdravotní pojišťovny Ladislav Friedrich pro Medical Tribune. VZP podle Friedricha navrhla více nemocnic či oddělení ke sloučení či zrušení oproti tomu, co navrhovala dosud. Vzhledem ke změně těchto návrhů se podle Friedricha jednání zkomplikovala a zpomalila.

AČMN: nyní je už pozdě

Současnou situací je velmi znepokojena Asociace českých a moravských nemocnic společně s různými pacientskými organizacemi, včetně místních lékařských odborových klubů. „Již několik měsíců dělají pojišťovny mrtvého brouka, neděje se vůbec nic. Žádná jednání o nových smlouvách nepokračují,“ uvedl pro MT ředitel AČMN dr. Stanislav Fiala. Jaký je podle něj nejzazší termín, kdy by měly pojišťovny říci, se kterými nemocnicemi hodlají uzavřít smlouvu? „Ten už podle našeho názoru proběhl. Smlouvy platí do 31. prosince. Výpovědní doba je dva měsíce – takže pokud mají pojišťovny v úmyslu s nemocnicí smlouvu nepodepsat, měla by nemocnice dát zdravotníkům výpovědi nejpozději do konce října. Takže dneska jednat o budoucích smlouvách je pozdě. Celý rok pojišťovny slibovaly, že do poloviny června bude jasno. Je říjen a všichni tápeme, co bude dál,“ poznamenal Fiala a dodal: „O smlouvách se jedná, ty se nediktují. Pokud nebudou od 1. ledna známa pravidla poskytování péče v nemocnicích, vznikne nepředstavitelný chaos. Každá nemocnice bude poskytovat péči, jakou chce, pojišťovna bude proplácet péči, jakou chce, a my budeme posílat neakutní pojištěnce z nemocnic do jejich pojišťovny, ať jim danou péči uhradí,“ říká ředitel AČMN.

Nemocnice však mají svůj plán B, co udělat, pokud s nimi pojišťovny nebudou chtít hrát férovou hru. „Pojišťovny nemohou zrušit nemocnici, mohou pouze neuzavřít smlouvu. Otázka je, zda v případě, že přijdou v prosinci s nějakým nepřijatelným návrhem, budou ostatní nemocnice ochotny s nimi smlouvu uzavřít.“ Stanislav Fiala tak naznačil možnost, že by nemocnice, které od pojišťoven smlouvu dostanou, držely ze solidarity s ostatními nemocnicemi, a vytvořily tím velký tlak na poskytovatele péče, aby jednal se všemi nemocnicemi.

Podle krajů pojišťovny nejednají. Čekají na volby?

Podle Fialy mají k jednání pojišťoven své výhrady také hejtmani jednotlivých krajů. Proti současným výsledkům jednání vystoupil například jihočeský hejtman Zimola nebo ústecká hejtmanka Vaňhová. Také zástupci ostatních krajů potvrdili, že od léta se pojišťovny vůbec s kraji o dalším osudu zdravotní péče nebaví. „Mohu říci, že zatím jednání s pojišťovnami vůbec nepokročila, nevíme, co bude dál. Oficiální stanovisko k restrukturalizaci péče vydáme během týdne, ale toto mohu říci již teď,“ uvedla pro MT vedoucí oddělení zdravotní péče odboru zdravotnictví v Moravskoslezském kraji Ing. Hana Buryová.

„Zdravotní pojišťovny nemají vůli jednat. Jednání se zatím nijak neposunula,“ uvedl Jiří Kokoška ze Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje. Také Nemocnice Na Bulovce, kde pojišťovny chtějí zrušit její pediatrické oddělení, nezaznamenala od léta žádnou komunikaci s nimi. „Mají od nás všechny podklady a fakta. Ale k žádným dalším setkáním vedení nemocnice s pojišťovnami dosud nedošlo,“ odpověděl na dotaz MT mluvčí Bulovky Martin Šalek. Nemocnice i kraje pojišťovny podezírají, že vyčkávají, jak dopadnou říjnové krajské volby, a teprve podle toho se k jednotlivým zdravotnickým zařízením zachovají. „To určitě není pravda, “ reagoval na dotaz MT Ladislav Friedrich.

Podle Jaromíra Gajdáčka, prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR a generálního ředitele ZP MV ČR, je praxe spíše opačná: „Pojišťovny jsou ty, které čekají na zdravotnická zařízení, až jim podepíší tzv. úhradové dodatky smluv v aktuálním roce. A zdravotnická zařízení si pěkně dávala na čas, aby se „neunáhlila“ a aby ze zdravotního pojištění „vytáhla“ co nejvíce peněz. Dodatky smluv podepisovala až těsně před koncem nikoli nadcházejícího, ale aktuálního roku. Takže pojišťovny po celý rok žily v nejistotě, jaké budou skutečné celkové náklady na zdravotní péči a zda tedy vůbec na ni budou mít peníze.“

Jaromír Gajdáček oponuje i tvrzení, že jednání o smlouvách na příští rok neprobíhají: „Probíhají permanentně. Nelze specifikovat, který den jednáme s jakou nemocnicí, zrovna před několika dny jsem byl osobně přítomen jednání s nemocnicí v Roudnici nad Labem. Výsledek je zatím takový, že s 56 nemocnicemi jsme se již dohodli, takže tam bude podepsána smlouva. S těmi, se kterými do konce roku nedojde ke shodě, bude uzavřena krátkodobá smlouva na rok a tuto „překlenovací“ dobu využijeme k dalšímu jednání,“ říká. Má i vysvětlení pro neinformovanost krajů: „Jednáme primárně s nemocnicemi, takže je možné, že oslovení zástupci krajů nebyli dostatečně informováni, ale s většinou se jednalo.“ A reagoval i na otázku, které nemocnice vlastně navrhuje Svaz zdravotních pojišťoven ke sloučení či zrušení: „Svaz zdravotních pojišťoven ČR nejmenoval ani jednu nemocnici, která by se měla kompletně zrušit. Jde spíše o diskuse o změnách ve struktuře poskytované péče. Nemocnice většinou berou tuto změnu v případě přeměny na lůžka následné péče jako likvidaci.“

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené