Přeskočit na obsah

Zdravotní ústav v Ostravě má napravit nový ředitel

Ředitelem Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě se po výběrovém řízení stal jeho dlouholetý pracovník Ing. Eduard Ježo.„Prvním úkolem nového ředitele bude především realizovat nápravná opatření v souvislosti s výsledky ministerské veřejnosprávní kontroly, která byla ukončena v květnu tohoto roku a odhalila závažná pochybení v oblasti zadávání veřejných zakázek a hospodaření s majetkem. Pan Ježo by se měl také věnovat nastavení spolupráce s fakultními nemocnicemi,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ježo pro MT připustil, že vnitřní kontrola zdravotního ústavu mohla být lepší. „Chtěl bych se zasadit o zavedení funkčního systému vnitřní kontroly a zprůhlednění postupů při vypisování výběrových řízení s důrazem na jejich efektivnost, hospodárnost a účelnost,“ sdělil. Zdůraznil přitom, že po odborné stránce si ústav vede dobře. „Mohu všechny ubezpečit, že Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě je fungujícím špičkovým pracovištěm s řadou vynikajících odborníků. A že mým hlavním cílem je udržení vysokého odborného standardu poskytovaných služeb,“ uvádí Ježo.

Petr Hapala, někdejší významný představitel ODS, rezignoval na pozici ředitele Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě v červnu po ukončení ministerské kontroly. Předtím byl od ledna v pracovní neschopnosti po úrazu. Zdravotní ústav v Ostravě vedl od roku 2002.

Ministerská kontrola konstatovala pochybení ve veřejných zakázkách a v hospodaření s majetkem a porušení rozpočtové kázně ve výši 80 milionů korun. Při kontrole mzdových nákladů se ukázalo, že ústav některým zaměstnancům vyplácel mimořádné odměny až jedenáctkrát ročně, a tak jejich průměrný měsíční příjem násobně převyšoval měsíční platový tarif. Ústav se proti závěrům ohradil.

Kontrola například vytkla ústavu, že zdarma a bez smlouvy pronajala svou laboratoř Centru buněčné terapie a diagnostiky (CBTD). Podle CBTD šlo o pronájem na 15 hodin. V Lidových novinách zástupci firmy uvedli, že je CBTD připravena nájem doplatit. Podle informací regionální MF Dnes měla mít CBTD laboratoř půjčenou na projekt, na kterém se Zdravotní ústav v Ostravě spolupodílel. CBTD je akciová společnost s 20procentním podílem státu a Hapala v ní byl do roku 2013 členem představenstva za stát. Osmdesát procent CBTD vlastní společnost PrimeCell Bioscience. Zabývá se výzkumem kmenových buněk a vznikla rozhodnutím Topolánkovy vlády z tkáňové banky při FN Brno.

Podle serveru Seznam zprávy vytkla ministerská kontrola Zdravotnímu ústavu se sídlem v Ostravě mimo jiné také vyplacení zhruba 2,6 milionu korun bývalému náměstkovi ostravského primátora za ODS Lukáši Ženatému. Například mezi roky 2011 až 2012 fakturoval přes 800 tisíc korun a doložil v tomto období jen analýzu projektu Znečištěné ovzduší Ostrava–Milano. Tato analýza podle kontrolorů obsahuje jen veřejně dostupné informace o Itálii a žádné informace o Ostravě.

Bývalý ředitel Hapala má ale i zastánce. Regionální MF Dnes cituje svůj nejmenovaný zdroj, odborníka na zdravotnictví: „Ministerstvo účelově používá argumenty vytržené z kontextu. Kontrola měla řešit tříleté hospodaření, ale těch 80 milionů porušené rozpočtové kázně napočítala za osm let, což činí pouze 2,6 procenta z třímiliardového obratu za tu dobu.“

Hapala byl trnem v oku předsedy ANO Andreje Babiše, když se současný předseda vlády před několika lety začal zajímat o zdravotnictví z pozice ministra financí. Zdůrazňoval, že Hapalu pojí vztah s politikem ODS Markem Šnajdrem, protože býval jeho společníkem ve společnosti HP Construct. Tato stavební firma pod Šnajdrovým vedením upadla s vysokými dluhy v roce 1998 do konkursu a v roce 2013 zanikla. Šnajdr pak čelil trestním oznámením, ale odsouzen nebyl. Letos v dubnu, ještě před odvoláním Hapaly, chválil premiér Babiš ministra Vojtěcha ve Sněmovně. „Adam Vojtěch je jeden z nejlepších ministrů této vlády. A on ty šnajdroidy popravuje,“ uvedl.

V minulosti interpeloval opakovaně někdejší poslanec Ludvík Hovorka tehdejšího ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) ohledně toho, že Zdravotní ústav v Ostravě prováděl pro FN Ostrava mikrobiologická vyšetření, což nemuselo být pro FN Ostrava výhodné.

Podle Ježa je naopak účelné, aby se činnosti FN Ostrava a zdravotní ústav zbytečně nedublovaly. „Z mého pohledu je právě naopak žádoucí, aby obě organizace, které mají stejného zřizovatele, tedy ministerstvo zdravotnictví, v budoucnu ještě úžeji spolupracovaly. Je například zcela zbytečné, aby jedna z organizací zaváděla vyšetřovací metody ve chvíli, kdy je provádí druhá z nich a je schopna pokrýt veškeré požadavky obou organizací v té nejvyšší kvalitě,“ soudí Ježo.Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Fanatici

7. 2. 2023

Asi 1,3 miliardy lidí na světě kouří, 240 milionů lidí je závislých na alkoholu, 15 milionů lidí na nitrožilních drogách, mnoho lidé je závislých na…