Přeskočit na obsah

Zdravotní ústav v Ostravě má napravit nový ředitel

Ředitelem Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě se po výběrovém řízení stal jeho dlouholetý pracovník Ing. Eduard Ježo.



„Prvním úkolem nového ředitele bude především realizovat nápravná opatření v souvislosti s výsledky ministerské veřejnosprávní kontroly, která byla ukončena v květnu tohoto roku a odhalila závažná pochybení v oblasti zadávání veřejných zakázek a hospodaření s majetkem. Pan Ježo by se měl také věnovat nastavení spolupráce s fakultními nemocnicemi,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ježo pro MT připustil, že vnitřní kontrola zdravotního ústavu mohla být lepší. „Chtěl bych se zasadit o zavedení funkčního systému vnitřní kontroly a zprůhlednění postupů při vypisování výběrových řízení s důrazem na jejich efektivnost, hospodárnost a účelnost,“ sdělil. Zdůraznil přitom, že po odborné stránce si ústav vede dobře. „Mohu všechny ubezpečit, že Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě je fungujícím špičkovým pracovištěm s řadou vynikajících odborníků. A že mým hlavním cílem je udržení vysokého odborného standardu poskytovaných služeb,“ uvádí Ježo.

Petr Hapala, někdejší významný představitel ODS, rezignoval na pozici ředitele Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě v červnu po ukončení ministerské kontroly. Předtím byl od ledna v pracovní neschopnosti po úrazu. Zdravotní ústav v Ostravě vedl od roku 2002.

Ministerská kontrola konstatovala pochybení ve veřejných zakázkách a v hospodaření s majetkem a porušení rozpočtové kázně ve výši 80 milionů korun. Při kontrole mzdových nákladů se ukázalo, že ústav některým zaměstnancům vyplácel mimořádné odměny až jedenáctkrát ročně, a tak jejich průměrný měsíční příjem násobně převyšoval měsíční platový tarif. Ústav se proti závěrům ohradil.

Kontrola například vytkla ústavu, že zdarma a bez smlouvy pronajala svou laboratoř Centru buněčné terapie a diagnostiky (CBTD). Podle CBTD šlo o pronájem na 15 hodin. V Lidových novinách zástupci firmy uvedli, že je CBTD připravena nájem doplatit. Podle informací regionální MF Dnes měla mít CBTD laboratoř půjčenou na projekt, na kterém se Zdravotní ústav v Ostravě spolupodílel. CBTD je akciová společnost s 20procentním podílem státu a Hapala v ní byl do roku 2013 členem představenstva za stát. Osmdesát procent CBTD vlastní společnost PrimeCell Bioscience. Zabývá se výzkumem kmenových buněk a vznikla rozhodnutím Topolánkovy vlády z tkáňové banky při FN Brno.

Podle serveru Seznam zprávy vytkla ministerská kontrola Zdravotnímu ústavu se sídlem v Ostravě mimo jiné také vyplacení zhruba 2,6 milionu korun bývalému náměstkovi ostravského primátora za ODS Lukáši Ženatému. Například mezi roky 2011 až 2012 fakturoval přes 800 tisíc korun a doložil v tomto období jen analýzu projektu Znečištěné ovzduší Ostrava–Milano. Tato analýza podle kontrolorů obsahuje jen veřejně dostupné informace o Itálii a žádné informace o Ostravě.

Bývalý ředitel Hapala má ale i zastánce. Regionální MF Dnes cituje svůj nejmenovaný zdroj, odborníka na zdravotnictví: „Ministerstvo účelově používá argumenty vytržené z kontextu. Kontrola měla řešit tříleté hospodaření, ale těch 80 milionů porušené rozpočtové kázně napočítala za osm let, což činí pouze 2,6 procenta z třímiliardového obratu za tu dobu.“

Hapala byl trnem v oku předsedy ANO Andreje Babiše, když se současný předseda vlády před několika lety začal zajímat o zdravotnictví z pozice ministra financí. Zdůrazňoval, že Hapalu pojí vztah s politikem ODS Markem Šnajdrem, protože býval jeho společníkem ve společnosti HP Construct. Tato stavební firma pod Šnajdrovým vedením upadla s vysokými dluhy v roce 1998 do konkursu a v roce 2013 zanikla. Šnajdr pak čelil trestním oznámením, ale odsouzen nebyl. Letos v dubnu, ještě před odvoláním Hapaly, chválil premiér Babiš ministra Vojtěcha ve Sněmovně. „Adam Vojtěch je jeden z nejlepších ministrů této vlády. A on ty šnajdroidy popravuje,“ uvedl.

V minulosti interpeloval opakovaně někdejší poslanec Ludvík Hovorka tehdejšího ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) ohledně toho, že Zdravotní ústav v Ostravě prováděl pro FN Ostrava mikrobiologická vyšetření, což nemuselo být pro FN Ostrava výhodné.

Podle Ježa je naopak účelné, aby se činnosti FN Ostrava a zdravotní ústav zbytečně nedublovaly. „Z mého pohledu je právě naopak žádoucí, aby obě organizace, které mají stejného zřizovatele, tedy ministerstvo zdravotnictví, v budoucnu ještě úžeji spolupracovaly. Je například zcela zbytečné, aby jedna z organizací zaváděla vyšetřovací metody ve chvíli, kdy je provádí druhá z nich a je schopna pokrýt veškeré požadavky obou organizací v té nejvyšší kvalitě,“ soudí Ježo.



Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené