Přeskočit na obsah

Zkušenosti lékařů z univerzity v Če-ťiangu

Čínští lékaři, kteří léčili kriticky nemocné v nemocnici univerzity v čínském Če-ťiangu, za pomoci nadací Jack Ma a Alibaba vydali 18. března 2020 souhrn svých zkušeností v elektronické podobě Handbook od COVID‑19 Prevention and Treatment. Je dostupná ke stažení (např. skrze QR odkaz).


V předmluvě autorský tým (pod vedením prof. Tingbo Lianga, Chairman of The First Affiliated Hospital, Zhejiang University School of Medicine) píše:

„Jsme vystaveni bezprecedentní globální válce a celé lidstvo čelí stejnému nepříteli – novému koronaviru. A prvním bojištěm je nemocnice, kde jsou našimi vojáky zdravotničtí pracovníci.

Abychom tuto válku vyhráli, musíme se nejprve ujistit, že je náš zdravotnický personál zajištěn dostatečnými zdroji, včetně zkušeností a technologií. Také se musíme ujistit, že nemocnice je bojiště, z něhož byl koronavir odstraněn, nikoli místo, kde nás porazí.

Nadace Jack Ma a Nadace Alibaba proto svolaly skupinu lékařských odborníků, kteří se právě vrátili z front boje s pandemií. S podporou První nemocnice, Lékařské fakulty Zhejiang University (FAHZU), byl rychle publikován průvodce klinickými zkušenostmi s léčbou tohoto nového koronaviru. Průvodce léčbou nabízí rady a doporučení proti pandemii pro zdravotnický personál ve světě, který se chystá vstoupit do války…

Tým lékařů z FAHZU podstupoval velké riziko při léčbě nemocných s COVID‑19 a své zkušenosti zaznamenal pro ostatní lékaře v této publikaci. V posledních 50 dnech bylo do FAHZU přijato 104 potvrzených infikovaných, z toho bylo 78 těžkých a kriticky nemocných. Díky průkopnickému úsilí zdravotnického personálu a díky aplikaci nových technologií se stalo něco neuvěřitelného. Žádní zaměstnanci nebyli infikováni, nebyla stanovena mylná diagnóza a žádný pacient nezemřel.

V současnosti, v době pandemie, jsou tyto zkušenosti nejcennějším zdrojem informací a nejdůležitější zbraní pro zdravotnické pracovníky v první linii. COVID‑19 je zcela nová nemoc a Čína čelila pandemii jako první. Izolace, diagnostika, léčba, ochranná opatření a rehabilitace, s tím vším se začínalo od nuly. Doufáme, že tato příručka poskytne lékařům a sestrám v jiných postižených oblastech světa cenné informace.

Pandemie COVID‑19 je společným úkolem, kterému čelí lidstvo ve věku globalizace. V této chvíli je sdílení informací a zkušeností bez ohledu na to, kdo a kde jste, naší jedinou šancí na výhru. Skutečným řešením této pandemie není jen izolace, ale spolupráce.

Tato válka právě začala.“

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Kočka se čtyřmi ocasy

30. 5. 2023

Knutě, kterou byli celá staletí trestáni námořníci, se říkalo tříocasá kočka, přestože měla až devět pramenů. Někdy si ji provinilci museli uplést…