Přeskočit na obsah

Zubařům vadí povinné EET a eRecept

Organizátoři veletrhu nabídli prostor pro 200 účastníků, hlásilo se jich mnohem víc – při dosažení 700 byla registrace zastavena, v areálu Výstaviště nebyl k dispozici větší prostor. Pragodent 12.-14. října ukázal novinky ve vybavení ordinací, přístroje i materiály. Jeho součástí byl Dental Summit, kde byly k vidění přenosy lékařských zákroků z hradecké kliniky DCM. Po skončení veletrhu poskytl rozhovor MT prezident ČSK docent MUDr. Roman Šmucler, CSc.

Co znamená pro ordinace stomatologů povinná EET, s jakými problémy se mohou potýkat? Je komora pro zrušení této povinnosti pro malé praxe?

Pro některé ordinace stomatologů na venkově je to prostě konec profesního života. Je potřeba si uvědomit, že máme v medicíně i mezi pacienty seniory naprosto odmítající počítače. Mluvil jsem na Pragodentu s uznávanou zubní lékařkou, která chce kvůli EET skončit. Slíbil jsem jí, že jí to půjdu nainstalovat, ale ať nekončí. Píše dva recepty měsíčně a vybere málo peněz. Myslím, že se mohl najít rozumný systém v EET pro venkovské lékaře. Podobně jako se nemusely asi zavírat horské hospody… Místo toho likvidujeme razantně venkov. Každopádně se zdravotnictví zase prodraží, někdo peníze za technologie a programy, certifikáty zaplatit musí. Buď se bude více dotovat, nebo ubyde lékařů na venkově.

Je pro stomatology povinnost eReceptu zátěží, nebo s tím nemají problém? Vzhledem k tomu, že vystavují recepty spíš výjimečně, neměli by být z povinnosti vyňati?

Předepisuje-li lékař jako já do čtyř receptů měsíčně, je absurdní náklad na eRecept. Certifikací počínaje, přes roční poplatky, až po vynaložený čas. Nepočítám software, ten už mám, ale jiní si ho budou musit koupit. Vystavení jednoho receptu mě tím pádem vyjde asi na stovky korun, ale dostanu korunu sedmdesát haléřů… Jistě mohl být eRecept dobrovolný, popřípadě pro ordinace s množstvím receptů nad nějakou hranici.

Jedna z přednášek na Pragodentu nesla název Neřešte EET ani eRecept. Existuje snad jiné řešení, jak se legálně novým povinnostem vyhnout?

Tato přednáška byla komerční, za tu nemohu. My jsme organizovali neskutečné setkání 700 lékařů (zájem byl dvojnásobný), kdy jsme zhruba devíti procentům aktivních zubních lékařů vysvětlili, co a jak, a že to určitě nebude legrace. Česká stomatologická komora vezme část nákladů za své členy na sebe, ale i tak to jsou opět stovky milionů korun na eRecept, EET a GDPR, které každý rok prodraží stomatologii. Místo toho jsme třeba mohli mít výplně pro asi dva miliony lidí, kteří nemohou najít stomatologa.

V zákonech se změnila odpovědnost stomatologů za újmu na zdraví pacienta. Co zubaře nejvíc v tomto ohledu trápí, v čem tápají? Jsou už případy vyřešených odškodnění?

Česká stomatologická komora se snaží lékaře, zejména ty starší, naučit žít v nové realitě, která se úplně liší od toho, v čem roky pracovali. Komora dělá maximum pro to, aby drtivá většina sporů mezi pacientem a lékařem skončila ke spokojenosti všech mimo soudy dohodou. A to se daří!

Komora dojednala zvýšení úhrad ze zdravotního pojištění pro děti, aby po zákazu amalgámu měly kvalitní ošetření. Ostatní úhrady stagnují, jak to hodnotí členové ČSK?

Cena amalgámové výplně je tak nízká, že ji prostě lékaři fakticky nenabízejí, nebo ji dotují z jiného ošetření. Snažíme se domluvit se zdravotními pojišťovnami na reálné ceně, aby pacienti nebyli bez péče. Samozřejmě, můžeme přejít na pokladní systém, vše nechat hradit pacienty a ať pak pojišťovny řeší proplácení. Na Slovensku to trvalo pár dní a všichni se domluvili na rozumném kompromisu.

Vraťme se k diskusi pořádané komorou. Čemu přikládáte velký zájem o účast? Začínají snad problémy kulminovat, bude potřeba změnit způsob financování zubní péče?

Nikdo mi nevěřil, že přijde víc než 200 lékařů, přišlo jich 700 ze zhruba 10.000 registrovaných členů ČSK, a to jen proto, že není větší sál široko daleko. Lidé chtějí radu od své stavovské organizace, a tu dostali, žádají pomoc. Měli jsme řečníky informované do hloubky o problémech, včetně zástupců Státního ústavu pro kontrolu léčiv, aby diskuze byla přímá.

Pragodent provázejí odborné akce, na jaká témata se letos ČSK zaměřila?

Česká stomatologické komora řeší odborné otázky na svých jiných fórech, zejména na Pražských dentálních dnech. Na Pragodentu se prezentují firmy a ČSK přišla s fórem právně-ekonomickým, které, myslím, získalo nadšenou podporu.

Česká stomatologická komora je členem Koalice soukromých lékařů, která na protest proti rostoucí administrativě, včetně EET a eReceptu, a proti podfinancování praxí uspořádala 10. října symbolický protest. Lékaři, včetně zubních, ordinovali s černými páskami na rukávech a v čekárnách a ordinacích vyvěsili plakáty a ve Žlebech na Čáslavsku se konal symbolický pohřeb zavírané ordinace. Při protestu 18. října už zůstala řada lékařských ordinací zavřená, lékaři jsou připraveni uzavírat ordinace opakovaně. Zubaři protesty podporují, ordinace ale nezavřeli a zavírat nebudou.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené