Jak u karcinomu pankreatu vystavět optimální terapeutickou sekvenci
U metastatického karcinomu stojí klinici před otázkou, jak vytvořit terapeutickou sekvenci, která dá šanci na prodloužení přežití, aniž by byl…
Mgr. Lucie Ondřichová je původním povoláním všeobecná sestra s praxí na ARO. Později absolvovala studium žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK. Pracovala jako zdravotnická novinářka v Lidových novinách a Mladé frontě Dnes, v nakladatelství Medical Tribune působí od roku 2005. Specializuje se například na materiály s onkologickou tematikou.
U metastatického karcinomu stojí klinici před otázkou, jak vytvořit terapeutickou sekvenci, která dá šanci na prodloužení přežití, aniž by byl…
„Řada mladých pacientek zvládne onkologické onemocnění a mnohé mohou těžce prožívat stav případného nenaplnění mateřství pro své vnímání…
„Mladí lékaři chtějí jistotu, že do regionu nejdou naslepo – nejde jen o plat, ale i o práci pro jejich partnera nebo školu pro děti,“ říká MUDr.…
Vytvoření sítě komplexních onkologických center (KOC) bylo svého času vizionářským počinem. Při stoupající prevalenci onkologických pacientů ale není…
Organizace onkologické péče má na přežití pacientů se solidními nádory zcela zásadní vliv. Pokud se nemocní ztrácejí v systému, efekt jakýchkoli…
Nemocných se srdečním selháním neustále přibývá. U mnoha z nich je nezbytná implantace levostranné mechanické srdeční podpory (LVAD). U takových…
Rossova operace představuje metodu volby léčby závažných vad aortální chlopně u mladších jedinců. Vzhledem k náročnosti tohoto výkonu je zde…
Karcinom pankreatu a cholangiokarcinom představují onemocnění, u nichž se v čase prognóza nemocných lepší jen velmi málo. Křivky incidence a…
V České republice žije téměř půl milionu lidí, kteří buď byli, nebo jsou léčeni pro zhoubný nádor. Je to dáno tím, že očekávaná délka přežití se…
Dvoje evropské guidelines pro tutéž chorobu? „Krajně nešťastné,“ míní přední kardioložka prof. MUDr. Renata Cífková, CSc. Nový dokument ESC…
Lipoprotein (a) je jedním z nejsilnějších ukazatelů kardiovaskulárního rizika: zhruba pětina populace má hodnoty výrazně nad 125 nmol/l. U mladých…
Více než polovina iktových center v České republice využívá AI pro rychlou a přesnou diagnostiku cévní mozkové příhody. „Implementace zabere…
EKG patří už více než sto let mezi nejzákladnější diagnostické metody, a to i přes rychlý rozvoj zobrazovacích technologií. Proč je důležité, aby…
Lékaři mají k dispozici stále účinnější léky, které léčí jak diabetes, tak obezitu. Například populární analoga GLP-1 dokáží podle některých studií…
Přibližně 60 procent Čechů chodí pravidelně na preventivní prohlídky. „Není to úplně špatné číslo, ve srovnání se světem se nemusíme stydět,“ říká…
O tom, co v doporučeních Evropské kardiologické společnosti pro praxi znamená vyčlenění kategorie zvýšeného krevního tlaku, hovoří prof. MUDr. Aleš…
Screening karcinomu plic existuje v České republice od roku 2022 a už oslovil zhruba 30 000 lidí, přesto se do něj zapojila jen asi třetina…
Screening karcinomu plic existuje v České republice od roku 2022 a už oslovil zhruba 30 000 lidí, přesto se do něj zapojila jen asi třetina…
Jak zajistit nepřetržitou péči při stále větší regulaci přesčasů a všeobecném nedostatku kvalifikovaného personálu? „My neplníme zákoník práce a hrdě…
Kolik nás stojí chronická a preventabilní onemocnění, když se započítají i sociální výdaje či ztráty z trhu práce? Nově propojená data ukazují, že…
Někteří praktičtí lékaři se do onkologických screeningů zapojují intenzivně, jiní zatím váhají. Národní screeningové centrum proto spustilo projekt,…
Jak se praktičtí lékaři vyrovnávají s přibývajícími screeningovými programy a jak zajišťují, aby bylo vyšetření pro pacienty včasné a smysluplné? Kdy…
Jaká dilemata řeší lékaři v závěru života těžce nemocných pacientů a proč je komunikace o možných limitech léčby zásadní? MUDr. Ondřej Sláma, Ph.D.,…
Během pouhých dvou let dokázal Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR) propojit špičková česká pracoviště, přilákat vědce ze zahraničí a nastartovat…