Lékař ošetřovatelský pohled zachytí jen těžko
„Chtěla jsem, aby kniha vycházela z naší české reality a aby z ní bylo cítit, že je skutečně určená sestrám,“ říká v rozhovoru pro MT autorka…
Mgr. Lucie Ondřichová je původním povoláním všeobecná sestra s praxí na ARO. Později absolvovala studium žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK. Pracovala jako zdravotnická novinářka v Lidových novinách a Mladé frontě Dnes, v nakladatelství Medical Tribune působí od roku 2005. Specializuje se například na materiály s onkologickou tematikou.
„Chtěla jsem, aby kniha vycházela z naší české reality a aby z ní bylo cítit, že je skutečně určená sestrám,“ říká v rozhovoru pro MT autorka…
Minulý týden podepsal guvernér amerického státu Illinois zákon, podle kterého jsou některé skupiny pacientů při hospitalizaci povinně testovány na…
„Pociťuji silnou zodpovědnost za to, že když už musíme embryo zničit, měl by mít náš výzkum, pro který bude použito, smysl,“ říká v rozhovoru pro MT…
V atraktivním přímořském prostředí, téměř na dohled historického města Rhodos, se na stejnojmenném řeckém ostrově od 16. do 20. června konalo 17.…
Když v roce 2001 vstoupil do léčby chronické myeloidní leukémie imatinib, znamenalo to zřetelný kvalitativní zlom. U velké části nemocných se však…
Mnoho původně ambiciózních investičních záměrů postihl podobný osud – neprůhledné financování, nejrůznější kompromisy a mnohaleté prodlužování stavby…
Jedním z nosných témat 17. výročního zasedání Evropské neurologické společnosti byla časná léčba roztroušené sklerózy. MT v této souvislosti požádala…
„Slovo ‚rakovina‘, cancer, v USA není zdaleka tak děsivé jako v ČR. lidé už vědí, že to neznamená automaticky smrt,“ říká prof. MUDr. Adolf Stafl,…
O problémech v sexuálním životě pacientky obvykle nehovoří hned mezi dveřmi, a to ani v gynekologické ambulanci. Pokud se ale podaří komunikaci o…
Život ohrožující peripartální krvácení se v ČR vyskytne každý rok přibližně u pěti set žen. Takový stav je bezesporu noční můrou každého porodníka. V…
Samice gorily nížinné kijivu porodila 30. května v pražské Zoo zdravé mládě. Jako již zkušená matka si přitom poradila bez jakékoli asistence. Pokud…
Širokou pozornost veřejnosti si v minulých týdnech získala zpráva o perorální antikoncepci, která dlouhodobě blokuje menstruaci (či lépe řečeno…
Kolik přenášet embryí? Nejlépe jedno.Pravděpodobnost, že mladá a dostatečně sexuálně aktivní žena, která nepoužívá antikoncepci, během jednoho…
Unikátní příležitost praxe mají během svého studia studenti Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích – mohou strávit…
Gorila nížinná Kijivu se minulý týden v pražské zoologické zahradě při porodu obešla bez jakékoli asistence. V případě komplikací však bylo možno…
Sedm těžce a čtrnáct lehce zraněných prošlo minulý týden během jediné hodiny přes urgentní příjem pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Jejich…
Urgentní medicína již několik let v ČR představuje svébytný obor se všemi atributy – má vlastní systém specializačního vzdělávání, svůj časopis,…
MT: V České republice jsou v současné době čtyři přístroje Prométheus pro dočasnou umělou náhradu funkce jater. Hlavním úkolem prvních tří je…
Náklady na moderní onkologickou léčbu se u jednoho pacienta často počítají na statisíce i miliony korun. efekt vložených prostředků však může být…
Náklady na moderní onkologickou léčbu se u jednoho pacienta často počítají na statisíce i miliony korun. efekt vložených prostředků však může být…
Bakterie jsou na Zemi miliardy lety. A zcela jistě zde také budou, i když po poslední lidské civilizaci nezbude ani památky. Doba, po kterou se…
Nejnovějších technologiím pomáhajícím při kontrole diabetu bylo věnováno symposium, které v dubnu pořádala společnost Bayer HealthCare ve švýcarské…
Urologie zpravidla nebývá vnímána jako dominantní obor medicíny. Má však velké množství styčných a často i překrývajících se ploch s ostatními…
„Sestry by skutečně neměly stlát postele a roznášet jídlo,“ říká v rozhovoru pro MT Mgr. Helena Vaňková, česká sestra, která několik let pracovala v…
V České republice žije přibližně 14 000 pacientů z roztroušenou sklerózou. O čtvrtinu z nich se starají odborníci z Neurologické kliniky 1. LF UK a…
O kolik pacientů se stará jedna sestra? Na ARO většinou o jednoho, na JIP o jednoho či dva. Na standardním oddělení už ale tento počet značně kolísá…
Nulového výskytu nosokomiálních infekcí, tedy infekcí vzniklých v souvislosti s poskytováním zdravotní péče, dosáhnout nelze. Podle WHO se ve…
Omezení atomizace či překrývání stávajících kapacit a posílení konkurenceschopnosti univerzitních pracovišť. To jsou cíle zásadních změn v brněnském…
Lékař v přípravě musí nejprve strávit tři roky převážně na dětských lůžkových odděleních. Tento společný pediatrický kmen je ukončen testem. Další…
I když mezi praktickými lékaři pro děti a dorost není demografická situace tak kritická jako u praktiků pro dospělé, i zde hrozí, že lékaři‑senioři…
„Nemocný okamžitě vycítí, v jakém rozpoložení sestra na pokoj přichází, a z jejího pohledu, úsměvu, způsobu, jakým mu upravuje lůžko, dokáže číst,“…
V Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) proběhl začátkem dubna již 10. ročník Pražského workshopu o katetrizačních ablacích. Tentokrát…
Anglické slovo „smart“ lze přeložit mnoha způsoby – jako bystrý, chytrý, elegantní, fikaný či mazaný. SMART se jmenuje také nový koncept léčby…
Doc. Marta staňková byla bezpochyby určující osobností pro české moderní ošetřovatelství. Celý svůj profesní život se zasazovala o to, aby sestry…
„Nemyslím si, že v pediatrii někdo s despektem zahlíží na praktické lékaře. Míra kolegiality je zde asi vyšší než u medicíny dospělých. klinické…
První březnový týden se na Gynekologicko‑porodnické klinice 1. lF Uk a všeobecné fakultní nemocnice v Praze konal mezinárodní školicí kurs, ve kterém…
Anglické slovo Smart lze přeložit mnoha způsoby – jako bystrý, chytrý, elegantní, fikaný či mazaný. SMART se jmenuje také nový koncept léčby astmatu,…
Začínat znovu s profesní kariérou v jiné zemi není nic lehkého. Pro sestry to platí dvojnásob. Musejí nejen prokázat, že své práci rozumějí, ale také…
Jak by měl být lékař první linie připraven na zvládání akutních stavů? Také na to se snažili na 1. kongresu primární péče poskytnout odpovědi MUDr.…
„Aby sestra na našem pracovišti obstála, musí být především vyzrálou a vyrovnanou osobností,“ říká Marta Červinská, staniční sestra Sexuologického…
Nulového výskytu nosokomiálních infekcí, tedy infekcí vzniklých v souvislosti s poskytováním zdravotní péče, dosáhnout nelze. Cílem je snížit jej na…
Čestný doktorát Univerzity Karlovy převzal 8. března ve Velké aule pražského Karolina profesor Erik De Clercq, belgický vědec, jenž stál u zrodu…
„Chronické choroby ledvin jsou časté, skrytě nebezpečné, avšak léčitelné,“ tak zní hlavní poselství, které by mělo zaznít 8. března. Toto datum…
Pokud se nějaké heslo opakuje příliš často, jeho původní význam se vytrácí. V případě oblíbené věty předsedy České onkologické společnosti profesora…
Fakultní nemocnice v Motole má status Komplexního onkologického centra. Nová kapitola radioterapie se zde začala psát už v roce 1997, kdy byly…
Schizofrenie během života postihne jedno až dvě procenta populace. Tato nemoc je zákeřná i tím, že zasahuje velmi často osoby v mladém a středním…
Pro pacienty s chronickým selháním ledvin má přiměřený pohybový režim životně důležitý význam. Bohužel se až příliš často dozvídají, že se mají…
Manželé Coriovi, Hans Selye, Richard von Zeynek, arnold Pick… Pražská německá lékařská fakulta dala vědě řadu mimořádných osobností. Jednou z nich…