Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 07. červenec 2020 | Svátek má Bohuslava
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Šetřit se musí chytře

Šetřit se musí chytře

22.02.2010 14:02
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: doc. Martin Dlouhý
"Ekonomové nás poslední dobou začali zaplavovat chmurnými zprávami o výhledech českého hospodářství. Mám dokonce dojem, že jsme si na to už snad i zvykli. Ty nejnovější zprávy jsou však ještě chmurnější, než jsme ještě nedávno očekávali. Pan Eduard Janota se stal poslem černých zpráv, ale je dobře, že tak udělal," píše ve svém blogu doc. Martin Dlouhý...

Blogy MT

Někdo musel lidem nalít čistého vína a on osobně, na rozdíl politiků, nemá co ztratit. Líp už prostě bylo a teď se bude šetřit. Někteří politici se snaží před volbami mlžit, neboť vědí, že šetření je nepopulární a nepřináší hlasy.

My si tu ale řekněme nyní již zřetelnou pravdu: na straně příjmové bude nutné, že některé daně se příští rok určitě zvýší, a na straně výdajové se bude škrtat. Když se nám sníží výplata, musíme si najít nový dodatečný příjem nebo se uskrovnit ve svých výdajích. Politici se teď mohou jen dohadovat o tom, která daň se konkrétně zvýší a kde ušetřit, nikoliv o tom, zda je to nutné.

Ironiíosudu je, že šetřit se máprávěvdobě, kdy se na základě mezinárodních srovnání (např. výdaje na zdravotnictví jako procento HDP) objevují náznaky toho, že české zdravotnictví je zřejmě mírně podfinancované.

Přesto výdaje na zdravotnictví zvýšit jde i vdobě krize a to hned na několika místech. Připomenu jen věčné téma proplácení poplatků kraji i za ty, kteří nejsou vsociální nouzi. Tím, že kraje hradí poplatky, tak ochuzují zdravotnictví např. o investice do krajských nemocnic či financování preventivních programů, které jsme ztěchto peněz mohli všichni mít.

Jiným problémem je, že se nepodařilo do veřejného zdravotního pojištění zapojit migranty ze zemí mimo EU, kteří si tak platí komerční pojištění nebo zůstávají nepojištění. Mluvíme zde o desítkách tisících lidí, potenciálních pojištěnců. To však není jen finanční problém.

Každákrize je svým způsobem požehnáním, neboťnám ukáže, kde jsme udělali chybu a jakéhodnoty jsou pro nás opravdu důležité. Důležité je ovšem to správnépoučenínajít. Nejhorší co se může stát, je šetřit na nesprávném místěa provádět záplatování děr podle toho, kdo zrovna nejvíce křičí. Preferovány jsou zdravotnické služby, tam je to přece akutní a je to vidět, ale omezuje se „péče o zdraví“.

Tipnu si: na prvním místě škrtů se objeví prevence, podpora zdraví a podpora výzkumu a neziskovým organizacím. Připomeňme si, že každá ušetřená koruna ve zdravotnictví byla něčí očekávaný příjem, takže bude křik! Proto ohroženou nejsou křiklouni, kteří plýtvají, ale ti, co budou málo slyšet. Ztohoto hlediska je výhodné mít silnou vládu, nikoliv nový volební pat.

Vresortu zdravotnictví není žádný strategický útvar, ve kterém by se koncentrovaly stranicky nezávislé znalosti a mezinárodní zkušenosti o zdravotní politice, sociálním lékařství a ekonomice zdravotnictví. Všechny instituce či projekty, které by ktomuto účelu mohly sloužit, byly vminulosti srůznými argumenty zrušeny (ÚSLOZ, IZPE, Kulatý stůl) či se ke zrušení dost blíží (ŠVZ IPVZ).

Počet a dostupnost informací výrazně o zdravotnictví klesla po auditu Ústavu zdravotnické informatiky a statistiky, což vedlo ke značné redukci Ústavu. Úspěšně jsme ušetřili několik miliónů, abychom ztratili informace a znalosti o pohybu 250 miliard včeském zdravotnictví. Jsme prostě „dobří“ hospodáři. Ono se totiž i šetřit musí umět.

doc. Martin Dlouhý, www.tribune.czCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky