Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 27. listopad 2020 | Svátek má Xenie

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Dohoda? Velmi blízko a daleko zároveň

Dohoda? Velmi blízko a daleko zároveň

08.02.2011 08:12
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: MUDr. David Belada
"Pokud se zamyslíme, jaké jsou v současné době hlavní rozdíly mezi postojem ministra zdravotnictví (MZ) a zástupci lékařů v rámci vyřešení akce Děkujeme, odcházíme, musíme nabýt dojmu, že dohoda v rukou průměrně schopných vyjednávacích týmů je otázkou několika hodin. Rozdíly jsou totiž relativně minimální a lze je shrnout do tří oblastí," píše pro Medical Tribune MUDr. David Belada, PhD...

Komentář čtenáře Medical Tribune

1) Finanční: ona půlmiliarda, o kterou se obě strany nyní přou, jistě není faktickým důvodem nedohody. Vsoučasné situaci, kdy na účtech pojišťoven je opět již 14 mld. Kč (systém je dynamický, nyní peněz spíše přibývá), si asi každý dokáže představit, že lze mobilizovat kvyřešení akutního stavu onu „magickou“ půlmiliardu a tento problém smést ze stolu velmi rychle. Sám MZ během rozhovoru vUdálostech, komentářích vlednu 2011 jasně konstatoval, že lze prostředky zpřebytků pojišťoven získat a použít je na platy lékařů. Navíc - pokud se na tuto částku podíváme zdruhé strany - 500 mil.Kč nabídnutých nelékařskému personálu představuje nárůst mezd pro jednotlivce vtéto kategorii cca ve výši 250 Kč hrubého měsíčně! Nevím,zda paní Mgr.Jurásková touto svoji aktivitou neprokázala zdravotním sestrám spíše „medvědí službu“. Vpřípadě odchodu 3800 lékařů bude vriziku ztráty zaměstnání přes 10000 sester a toto riziko podstupují kvůli nabídce 250 Kč měsíčně navíc…Je to úměrné? Bohužel i ztoho je více než zřejmé, že cílem vstupu paní Mgr.Juráskové do jednání nebylo nic jiného, než „hrozící dohodu“ mezi MZ a lékaři rychle rozbít.

2) Realizace: požadavek LOK na řešení navýšení mezd formou změny mzdových tarifů je naprosto pochopitelný. Po zkušenostech lékařů ze současnosti i zlet minulých prostě důvěra ve slovo ministra a managementu některých nemocnic není. Fakt smutný, ale bohužel zcela reálný. Uvědomil si jej i Václav Moravec ve včerejším diskusním pořadu a bylo až komické, jak se snažil pan ministr kličkovat jako zajíc ve výmluvách, proč tarify změnit nelze. Nakonec, zahnán do kouta racionálními argument moderátora, částečně kapituloval a připustil jednání o tarifech. O tom, že technicky to není problém, asi nikdo nepochybuje (koneckonců vdobě, kdy mělo ministerstvo přijít sredukcemi vtarifech, to šlo velmi rychle…). Návrhy pana ministra, aby si nemocnice vrámci řešení problému jednotlivé lékaře sami přesunuli do jiných tarifních „škatulek“ pak působily již téměř tragikomicky. Vůle dát lékařům jistotu vtomto prostě od MZ objektivně NENÍ. Ale i vtomto bodě je asi všem zřejmé, že pokud by vůle byla, technicky je tento problém řešitelný velmi rychle.

3) Garance nárůstu platů: pan ministr předložením své koncepce reformy zdravotnictví veřejně připustil, že pokud se podaří ji realizovat, je vní potenciál úspor vřádu mnoha desítek miliard Kč. Redukce akutního lůžkového fondu, změna lékové politiky, omezení korupce, výběrová řízení atd.- to vše dle pana ministra musí přinést (a snad přinese) obrovské úspory, které lze jistě zčásti na platy všech zdravotníků použít. Navíc lékaři opakovaně deklarovali, že reformní kroky podporují, takže vtomto je shoda. Pokud tedy pan ministr svým reformám věří, není jasné, proč odmítá garanci nárůstu platů lékařů vletech následujících do výše, kterou požadují vrámci akce DO. Jediné vysvětlení je, že opět nechce lékaře adekvátně odměnit (ač opakovaně konstatoval, že lékařské požadavky jsou oprávněné).

Zvýše uvedeného je celkem dobře patrné, že mezi oběma stranami nejsou žádné zřetelně nepřekonatelné příkopy, které by bránily dohodě obou stran. Ta byla koneckonců téměř na stole před několika dny. Celé to ale vsoučasné době působí tak, že cílem pana ministra (nebo politickým zadáním?) je nedohoda. Cílem je možná nechat systém nemocnic k1.3.padnout, aby se otevřel prostor pro „akutní“ privatizaci krajských zařízení, čemuž tato krizová situace dobře poslouží…Doufejme, že hejtmani, ale zejména všichni občané toto riziko vnímají dostatečně silně a vyvinou na pana ministra a celou vládu adekvátní tlak, aby tento dobře promyšlený „scénář“ nebyl realizován. Supi již na svoji kořist netrpělivě čekají a již hodně reálná vidina úspěchu je velmi silným motivem dohnat celou akci až ke krachu 1.března. Obětí ale nebude opět nikdo jiný než pacienti.

MUDr. David Belada, PhD., www.tribune.cz

autor je vedoucí lékař oddělení IOKO 2.interní kliniky ve Fakultní nemocnici Hradec Králové

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA:

Ohlodaná kost? Děkujeme, nechceme
10 základních mýtů spojených s akcí „Děkujeme, odcházíme“Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky