Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 26. únor 2021 | Svátek má Dorota

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Nastolíme dělem pořádek v hejnu kolibříků?

Nastolíme dělem pořádek v hejnu kolibříků?

28.03.2011 14:14
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: Mgr. Tomáš Pelc
"Minulý týden ministr Heger naznačil, že by se dalo šetřit na rehabilitaci a lázeňství. Odborným profesním organizacím chce navrhnout, aby vybraly, co lze vyjmout z veřejného pojištění. Kolik tím chce ministr ušetřit, a za jak systémový tento krok považuje, by měl jasně deklamovat nejpozději toto úterý," píše pro Medical Tribune Mgr. Tomáš Pelc...

Blogy MT

Jisté je jen to, že pokud odborné společnosti cokoliv “pustí”, ochudí tím vlastní obor. To by bylo i v přímém rozporu s ministrovým tvrzením, že co bylo dosud poskytováno z pojištění, bude bráno jako standard.

Pokud chce být ministr systémový, musí skutečně politicky riskovat, jak sám naznačil. Konečně by někdo mohl obhájit výhody širší spoluúčasti na místo rušení kódů u malých, bezbraných oborů, jejichž zástupci jsou vzácní asi jako kolibříci.

Takové kroky by totiž ve skutečnosti přinesly jen minimální úsporu a především systémovou nevyváženost i nespravedlnost. V tomto smyslu by ale mohl ministr rehabilitaci využít jako pilotní projekt plošné spoluúčasti. Z řady vnitřních důvodů by pro to měl podporu u většiny RHB specialistů.

Získal by tím určitě mnohem více, než jen úspory na opravu jednoho kilometru dálnice, která má kilometrů několik stovek. Docílil by tím zcela jistě zefektivnění práce a smysluplnější péče. Systému jistě prospěje i to, když se ze zdravotních "daní" nebudou platit dálnice jako plně dotované příjezdové cesty k pozemkům vybraných "kulichů".

Hlavně ale by tím přivedl do zdravotnictví nejefektivnější a nejpřirozenější kontrolní mechanismus – zainteresovaného pacienta.

Osobně jsem na prestižní rehabilitační klinice měl jako levná pracovní síla v ruce například matku jednoho z nejbohatších Čechů, mistryni světa, šéfa velké finanční skupiny a řadu známých osobností.

Většinu největších kulichů si pochopitelně nechal šéf pod osobní kontrolou, protože mohly znamenat výhody pro nemocnici, její management a pro ty co rozhodují. Jako hlavní problém ale vidím to, že byl na této klinice prakticky stálý stopstav pro ambulantní příjem normálních smrtelníků. To je ale jiná z řady velkých Erbenovských pohádek našeho zdravotnictví.

Teď jde o to, jestli chce ministr dělat reformu doopravdy nebo jenom naoko. Jestli mu přitom projde pár sloních šlápnutí do jednoho z nejchudších oborů. Jestli se dá na dálnice vydělat bombardováním hejna kolibříků, jejichž nenasytnost je zřejmě hlavní příčinou hladovění celé džungle.

Mgr. Tomáš Pelc, www.tribune.cz

autor je administrátorem serveru ProReS.czCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky