Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 23. březen 2019 | Svátek má Ivona
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Sestry varovaly, domácí zdravotní péče kvůli limitům ohrožena

Sestry varovaly, domácí zdravotní péče kvůli limitům ohrožena

08.12.2011 20:18
Zdroj: ČTK
Autor: Naďa Myslivcová
Domácí péče o lidi nevyléčitelně nemocné, umírající a pro ty, kteří po propuštění z nemocnice potřebují další ošetření a podporu při navracení soběstačnosti, je podle zdravotníků ohrožena. Česká asociace sester s Asociací domácí péče varovaly, že vyhláška omezí předepisování této péče.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Domácí péče o lidi nevyléčitelně nemocné, umírající a pro ty, kteří po propuštění z nemocnice potřebují další ošetření a podporu při navracení soběstačnosti, je podle zdravotníků ohrožena.

Česká asociace sester s Asociací domácí péče ve čtvrtek varovaly, že navržená úhradová vyhláška omezí praktické lékaře v předepisování této péče. Služeb domácí zdravotní péče využilo loni 143.000 pacientů, čtyři pětiny byly starší 65 let.

"Vláda opakovaně deklaruje důležitost domácí zdravotní péče, regulační opatření vyplývající z návrhu úhradové vyhlášky pro praktické lékaře by ale představovalo absolutní útlum poskytované domácí zdravotní péče," uvedla v prohlášení pro ČTK prezidentka České asociace sester a exministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Připomněla, že s postupem reformy, která počítá také s omezováním lůžkových kapacit nemocnic, už teď stoupá tlak na poskytování domácí zdravotní péče.

"Počet náročných pacientů ošetřených v domácí péči roste a předpokládá se, že jejich počty budou stoupat," doplnila prezidentka Asociace domácí péče Ludmila Kondelíková.

Domácí péče by podle návrhu vyhlášky měla dostat v příštím roce zhruba stejně peněz jako loni. Víc mají dostat pouze nemocnice za lůžkovou péči, ani jim ale slíbená dvě až tři procenta nárůstu nestačí.

Stejný objem peněz jako loni by měli mít specialisté, gynekologové, zubaři, lázně, záchranné služby a ozdravovny. Méně dostanou laboratoře a radiodiagnostika.

Do pátku přijímá ministerstvo zdravotnictví připomínky k vyhlášce, příští týden už ji chce mít hotovou, aby šla do tisku a mohla platit od 1. ledna.

Význam péče o pacienty v domácím prostředí potvrdila vláda v programovém prohlášení, na to navazuje připravovaný zákon o dlouhodobé péči, který přesune mnoho pacientů do ambulantních složek.

Služby domácí péče loni poskytovalo přes 3000 odborných pracovníků, uskutečnili 5,7 milionu návštěv u pacientů, v průměru 40 u jednoho. Celkem provedli 11,4 milionu zdravotních výkonů, z nich 92 procent hradily zdravotní pojišťovny. Z celkového počtu klientů domácí péče tvořili chroničtí pacienti 85 procent.

Síť pracovišť domácí péče se v ČR začala tvořit po roce 1990, pracovišť je nyní 464. Domácí péče vychází vstříc celosvětovému trendu umožnit pacientům léčení a umírání v jejich sociálním prostředí.


ČTK Naďa MyslivcováCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky