Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 22. listopad 2019 | Svátek má Cecílie
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Kraje odmítají rušení lůžek a chtějí víc peněz na platy

Kraje odmítají rušení lůžek a chtějí víc peněz na platy

31.07.2012 18:45
Zdroj: ČTK
Autor: Naďa Myslivcová
Kraje, vedené hejtmany ČSSD, odmítají rušení akutních lůžek bez předchozích analýz a trvají na tom, že ministerstvo zdravotnictví musí změnit úhradovou vyhlášku tak, aby do nemocnic šlo víc peněz na platy zdravotníků. Peníze lze získat např. snížením provozních nákladů pojišťoven.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Kraje, vedené hejtmany opoziční ČSSD, odmítají rušení akutních lůžek bez předchozích analýz a trvají na tom, že ministerstvo zdravotnictví musí změnit úhradovou vyhlášku tak, aby do nemocnic šlo víc peněz na platy zdravotníků.

Peníze na to lze získat snížením provozních nákladů zdravotních pojišťoven a spravedlivějším financováním nemocnic. Novinářům to v úterý řekl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD).

"Kraje se snaží zachovat dostupnou zdravotní péči, proto je třeba vyzvat vládu, ministra Leoše Hegera (TOP 09) a jeho ministerstvo, aby předložil systémové, jasné a konkrétní řešení změn v síti nemocničních lůžek, odměňování a vzdělávání zdravotníků i jejich pracovního zařazení," řekl.

Pokud bude nynější systém pokračovat, je podle Běhounka na přelomu roku 2012 a 2013 ohrožení zdravotní péče naprostou realitou.

Kraje žádají, aby ministr k 1. září vyhláškou snížil provozní prostředky zdravotních pojišťoven na tři procenta, tedy o 0,7 procenta, tak se podle jejich propočtů ušetří 600 milionů korun. Pokud by klesly provozní peníze až na dvě procenta, získá systém ročně navíc 3,6 miliardy, které by mohly být použity na mzdy.

"Jsme připraveni peníze navíc z vyhlášky dát jako v roce 2011 zdravotníkům v plném rozsahu. Ale není možné tvrdit, že máme dost prostředků, přitom máme 98 procent plateb roku 2011," řekl Běhounek.

Heger podle něj zdravotníky při podpisu memoranda podvedl, když jim slíbil zvýšení platů, ale vyhláškou víc peněz do nemocnic neposlal. Heger kritiku krajů odmítl, do vyhlášky dal víc peněz právě krajským nemocnicím, kterým přidal pět procent, zatímco státním nemocnicím jen dvě procenta.

Nemocnice sice toto navýšení dostanou až v doplatcích v pololetí příštího roku, do té doby ale mohou podle ministra najít rezervy ve svém hospodaření. Například by měly zastavit investice, jako to udělaly fakultní nemocnice, které platy podle slibů memoranda zvýšily.

Kraje prosazují také to, aby v systému plateb za diagnózu DRG byly sazby stejné pro velké i malé nemocnice, zatím prý mají malé nemocnice méně. Pak prý ani ta nejefektivnější malá nemocnice není schopna platy zvyšovat.

K rušení lůžek doplnil sociálnědemokratický kandidát na hejtmana Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, že nejprve musejí být vytvořeny podmínky pro zřizování lůžek následné péče. ČSSD bude podle něj prosazovat zákon o dlouhodobé zdravotně sociální péči. Pokud budou změny v úhradové vyhlášce a bude přijat tento zákon, nebrání se podle Rozbořila ČSSD rušení akutních lůžek.


ČTK Naďa MyslivcováCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky