Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 20. březen 2019 | Svátek má Světlana
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Příští rok dostanou víc peněz centra a domácí péče

Příští rok dostanou víc peněz centra a domácí péče

30.11.2012 08:06
Zdroj: ČTK
Autor: Naďa Myslivcová
Víc peněz pro centra specializované péče a podpora domácí péče jsou priority vyhlášky, podle níž by měly příští rok platit zdravotní pojišťovny za léčbu. Ty by měly dát na úhrady 221 miliard korun, o tři miliardy méně než letos.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Celkem by pojišťovny měly dát na úhrady 220,8 miliardy korun, to je zhruba o tři miliardy méně než letos.

"Úhradová vyhláška je koncipována jako restriktivní. Drobnou restrikci a uskromnění musí každý velký systém typu veřejného zdravotního pojištění zvládnout," uvádí se v návrhu.

Více peněz dostanou specializovaná centra zmírněním regulací, měly by tedy mít možnost přijímat víc pacientů. Rovněž úhrada v rámci jednotlivých diagnóz v akutní lůžkové péči stoupne. Posiluje se přitom princip, že "peníze jdou za pacientem". Nemocnice, která bude mít více pacientů, bude mít také vyšší příjmy od pojišťoven.

Pro nemocnice bude dominantní platba za diagnózu (DRG), zavedena bude celostátně jednotná základní sazba. V praxi to znamená, že se posílí princip, že za stejnou péči má být poskytována stejná úhrada. Platba DRG přitom pokryje 50 procent nemocniční péče, dosud to bylo 25 procent.

Vyhláška počítá s nárůstem pacientů v centrech až na 108 procent oproti roku 2012, celková výše úhrady akutní lůžkové péče může narůst na 102 až 107 procent oproti roku 2011, výše úhrady za specializovanou lůžkovou péči se může zvýšit až na 107 procent oproti roku 2011. Ambulantní péče v nemocnicích bude hrazena stejným způsobem jako ostatní ambulantní péče, úhrada tam může klesnout nanejvýš na 94 procent.

Úhrady nemocnicím zohlední přesuny pojištěnců mezi zdravotními pojišťovnami v rámci krajů mezi 1. lednem 2011 a 1. lednem 2013.

Následná lůžková péče má ve vyhlášce 100 procent paušální sazby za ošetřovací den roku 2011, stejná zůstává i úhrada péče v hospicích.

Praktici a pediatři budou mít kombinaci platby za registrovaného pacienta a za některé výkony. Zvýšena má být úhrada vyšetření a očkování. Regulační omezení 120 procenty celostátního průměru se nemění. Ambulantním specialistům klesne celková úhrada na 98 procent roku 2011.

Ambulantním laboratořím a radiodiagnostice stanoví vyhláška v případě screeningů rakoviny prsu, tlustého střeva a konečníku pokles hodnoty bodu na jednu korunu, u screeningu rakoviny děložního hrdla je hodnota bodu 0,70 koruny. Komplexní laboratoře mají mít za kvalitu zvýhodnění o 27 procent.

Domácí zdravotní péče má mít hodnotu bodu jednu korunu až do 105 procent vykázané péče. Dopravní zdravotní služba má v krajských městech hodnotu bodu 1,23 koruny.

ČTK
Naďa MyslivcováCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky