Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 21. březen 2018 | Svátek má Radek
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

V ICRC vznikne výzkumný inkubátor na podporu vědeckých týmů

V ICRC vznikne výzkumný inkubátor na podporu vědeckých týmů

04.12.2014 04:12
Zdroj: ČTK
Mezinárodní centrum vědeckého výzkumu (ICRC) Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně změní strukturu výzkumných týmů. Ze 17 jich bude 16 a pro méně úspěšné vznikne takzvaný výzkumný inkubátor, který je bude podporovat.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Není redakčním textem. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Cílem změny je přínos výzkumu, ale také naděje na získání grantů z mezinárodních zdrojů, sdělil dnes ředitel centra Gorazd Stokin. Vedení centra představilo novou strukturu v Brně na dnešním společném setkání své vědecké rady s dozorčí radou a vedoucími vědeckých týmů.

Setkání členů obou rad a vedoucích se uskutečnilo poprvé od roku 2012, kdy bylo centrum slavnostně otevřeno. Do Brna přicestovali vědci z kliniky Mayo v americkém Rochesteru, ale i ze Sanfranciské univerzity, Dukeovy univerzity, Yaleovy univerzity, Minnesotské univerzity, Jihofloridské univerzity, Cincinnatské univerzity, Univerzitního klinického centra v Lublani, britské Cambridgeské univerzity, Edinburské univerzity, londýnské univerzity UCL, pařížské École Normale Supérieure (ENS) a argentinské univerzity v Buenos Aires. Společně jednali o dalším směřování výzkumníků centra.

Výzkumné týmy byly dosud rozděleny jen podle zaměření na neurologické, kardiologické a aplikované. "Nově budeme rozlišovat, jak ve výzkumu pokročily," uvedl Pavel Gejdoš z ICRC. Namísto 17 týmů bude už jen 16, protože jeden ani nezačal pracovat kvůli nedostatečnému personálnímu obsazení. Na podporu méně úspěšných týmů bude fungovat inkubátor, který by jim měl pomoci.

Nová struktura má vést k lepší možnosti získat peníze z mezinárodních zdrojů. "Společné výzkumy plánujeme minimálně do roku 2020. S centrem si vyměňujeme zkušenosti a poznatky brněnských kolegů dobře doplňují ty naše v USA," řekl profesor Yonas Geda z kliniky Mayo. Společně s brněnským centrem se nyní uchází o peníze z evropského programu na financování vědeckých projektů v letech 2014 až 2020 v celkové hodnotě kolem 140 milionů korun.

Jeho slova potvrdila, že je spolupráce kliniky Mayo s ICRC na dobré úrovni. Letos na jaře totiž hrozilo to, že americká klinika spolupráci rozváže kvůli tomu, že mu centrum dlužilo kolem 40 milionů korun za školení českých lékařů v zámoří a za společné projekty. Dluh se však za pomoci vlády podařilo uhradit a problém pominul. Mayo je totiž považována za nejlepší vědeckou nemocnici na světě a možnou ztrátu dobrých vztahů označili odborníci za nešťastnou.

Ředitel centra Stokin také na společném setkání informoval o tom, že centrum v poslední době čelilo 26 auditům. "Kontroloři u nás byli 79 dní. Podle mých informací nenašli žádné významnější pochybení," dodal Stokin.

ICRC je nezávislé vědecko-výzkumné centrum s rozpočtem 4,5 miliardy korun na období od roku 2011 do roku 2015. Financováno je ze strukturálních fondů EU, ministerstev školství a zdravotnictví a Jihomoravského kraje. Jeho cílem je hledání nových metod a léčiv u kardiovaskulárních a neurologických onemocnění. Nyní má přes 300 zaměstnanců.

ČTK



Copyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky