Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 17. únor 2019 | Svátek má Miloslava
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Vědci vytvoří evropskou mapu upozorňující na nákazy

Vědci vytvoří evropskou mapu upozorňující na nákazy

17.01.2008 10:16
Zdroj: ČTK

Bezmála 50 vědeckých týmů vytvoří do příštího roku mapu Evropy zaznamenávající data z oblasti nákaz přenášených členovci. Materiál bude výsledkem jejich pětileté práce. Mapa zhodnotí současný stav v oblasti šíření nákaz a nastíní, jaká možná rizika lze při globálním oteplováním a v souvislosti s průmyslovým rozvojem očekávat. ČTK to řekl Zdeněk Hubálek z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.

Cílem výzkumu je připravit se na možná rizika. Data mohou využít hygienici, zdravotníci nebo farmaceutické firmy. Obyvatelé Čech a Moravy jsou nyní ohroženi zejména klíšťovou encefalitidou a lymeskou boreliózou. Šíří je klíšťata.

Změna počasí se v roce 2006 podepsala na nárůstu klíšťové encefalitidy v republice. Tehdejší mimořádně teplý podzim totiž přál růstu hub, za nimiž vyrážely do lesů stovky houbařů v době, kdy venku řádí deště. Výsledek: hygienici v roce 2006 zaznamenali v ČR 1030 případů klíšťové encefalitidy, což byl nebývalý nárůst nemocnosti.

Po povodních v roce 1997 se v Česku objevilo pět případů západonilské horečky. Nebezpečná je i takzvaná valtická horečka, která by se po povodních a následném přemnožení komárů mohla za jistých okolností objevit na jižní Moravě. Výzkumy ukázaly, že mnozí lidé nad 50 let z oblasti Valticka mají v krvi proti této nákaze protilátky. Je to doklad o tom, že se nákaza v regionu objevovala v době, kdy nebyla řeka Dyje ještě regulovaná.

Odhadnout budoucí vývoj v oblasti šíření nákaz je složité. "Je nutné vzít v potaz mnoho faktorů. Možnou situaci lze jen nastínit," zdůraznil Hubálek. Upozornil na to, že se v minulosti stalo několik velmi případů zavlečení závažných nákaz, kvůli nimž je nyní nutné se na možná rizika připravit.

Příkladem je někdejší řádění západonilské horečky, zavlečené do USA z Izraele. Onemocněly jí nejen tisíce lidí, ale i koní. Asi jedna čtvrtina zvířat onemocnění nepřežila. Nebezpečný je také asijský komár aedes albopictus. Vyskytuje se sice v jihovýchodní Asii, objevil se ale již i v Evropě. Přivezen byl v zásilkách s ojetými pneumatikami, s nimiž se čile obchoduje.

Vědci zabývající se přenosem nákaz spolupracují v rámci projektu Eden, k jehož vytvoření dala impulz Evropské komise. Monitorují výskyty mnohých nákaz, k nimž patří hemoragická horečka, leishmaniáza, malárie nebo horečka Rift Valley.

"Ekosystémy na jihu jsou propojeny s těmi na severu v důsledku výrazného rozvoje obchodu, který napomáhá šíření onemocnění a jejich přenašečů. Onemocnění nerozeznávají hranice. Úřady i politici tento koncept přijali, takže již není omezen na vědeckou komunitu," řekl na setkání účastníků projektu Eden jeho koordinátor Renaud Lancelot. Vědci o dosavadních poznatcích jednají tento týden v Brně.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky