Přeskočit na obsah

Když nemocnice sponzoruje jejich dodavatel

Rozhodovat má kvalita a cena nabízených služeb či materiálů, ne sponzorský dar. Pokud firmě zbývá na sponzoring, má i na to, aby prodala materiál nebo léky levněji," uvedl Leoš Heger před čtyřmi lety, když představoval svou protikorupční strategii.

Dodal, že nejpozději do roku 2012 chce přímo řízeným organizacím zakázat, aby přijímaly sponzorské dary od firem, které pro nemocnici fungují jako dodavatelé.

Ze zákazu nakonec sešlo a dnes zůstává praxe stejná. Jedinou změnou je to, že většina nemocnic dnes na svých stránkách jmenuje své sponzory. Jména firem, které jsou zároveň sponzory i dodavateli, však nemocnice sdělit nechtějí. Odpovědět na tuto otázku přijde většině oslovených příliš časově náročné.

Dodavatele a sponzory spárovala pouze Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. „Jedná se například o firmy Baxter Czech, Biogen Idec, Boston Scientific ČR, Fresenius Kabi, Grifols, a další. Všechny sponzorské dary byly uskutečněny na základě účelově vázaných smluv,“ uvedl mluvčí nemocnice Filip Brož.

Částečně odpověděla také FN Plzeň. Ano, dodavatelé FN Plzeň figurují mezi dárci, kteří poskytli FN Plzeň na základě darovací smlouvy finanční příspěvek nebo hmotný dar,“ sdělila mluvčí Gabriela Levorová s tím, že další informace je možno nalézt na internetu.

Dodavatelé jako sponzoři v kontrole NKÚ

Problém sponzorství nemocnic se ukazuje také v kontextu vykazování falešně vysokých cen pojišťovnám. Upozornil na to i Nejvyšší kontrolní úřad v roce 2013, který zkoumal nákupy kardiostimulátorů a kardioveretrů ve fakultních nemocnicích. Otázku sponzoringu nemocnic mezi dodavateli zmiňuje závěrečná zpráva NKÚ několikrát - více ZDE.

Také redakce Medical Tribune v článku Bonusy v nemocnicích - máme konkrétní čísla doložila příklady toho, jak nemocnice běžně vykazovaly pojišťovnám za zdravotnické prostředky vyšší ceny, než za které je skutečně nakoupily. Jednou z nemocnic, která dle zprávy NKÚ vykazovala výrazně vysoké rozdíly mezi vykázanou a pořizovací cenou, byla Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Dodavatelem těchto kardioveretů byla přitom firma Boston Scientific, která v době dodávek byla zároveň sponzorem nemocnice.

Podle informací FNKV byly tyto finanční dary „použity na účely sociální, zdravotnické a na vzdělávání zaměstnanců“. Od roku 2011, kdy firma začala FNKV sponzorovat, poslala do nemocnice zhruba 730 tisíc korun.

Medical Tribune oslovila firmu Boston Scientific s dotazy, proč firma sponzoruje nemocnice, do kterých zároveň dodává zboží. Na odpověď redakce čekala déle než týden a ani po opakovaných urgencích odpověď nezískala.

PETR SOUKENKA, ŘEDITEL NADAČNÍHO FONDU PROTI KORUPCI:

 

Vztah, kdy je dodavatel zároveň sponzorem nemocnice nemůže být z podstaty normálním obchodním vztahem. Taková situace nutně musí vést k tomu, že nemocnice bude vedena snahou o co největší nákupy, aby obdržela co největší sponzorský dar. V soukromém sektoru je taková situace naprosto vyloučena, neboť je to nesmyslný obchodní vztah."

Ministerstvo: problém to není

Ministerstvo zdravotnictví nevidí nic zvláštního na tom, že dodavatel nákladné zdravotnické techniky je zároveň sponzorem nemocnice.

„Při darování ze strany uvedeného dodavatele došlo ke splnění všech náležitostí a podmínek kladených na přijímání darů. Darované prostředky byly, dle našich informací, poskytnuty a použity výlučně na účely sociální a zdravotnické. Neexistuje právní důvod pro to, aby poskytovatel zdravotních služeb odmítal sponzory, a to ani takové, kteří jsou zároveň jeho obchodními partnery, za předpokladu, že nákup od konkrétního dodavatele je prováděn řádné, transparentně a v souladu se zákonem,“ odpověděla tisková mluvčí ministerstva.

Právníci a ekonomové: problém to je

Právníci mají na tento problém opačný názor. „Jsem přesvědčen, že se jedná o protisoutěžní jednání a současně o jednání v rozporu s regulací reklamy,“ odpovídá JUDr. Ondřej Dostál a dodává: „Podstatné je, zda je možno dovodit vazbu mezi sponzorským darem a preferencí výrobku sponzora - daruji, aby tví lékaři používali mé výrobky, bez ohledu na medicínská hlediska.“

Nad praxí nemocnic se pozastavuje také Nadační fond proti korupci (NFPK). „Jedná se bohužel o běžnou praxi, která je podle našeho názoru absolutní anomálií. Odhlédněme od zákonných a jiných regulativů. Vztah, kdy je dodavatel zároveň sponzorem nemocnice nemůže být z podstaty normálním obchodním vztahem,“ odpovídá na dotaz Medical Tribune ředitel NFPK Petr Soukenka. „Taková situace nutně musí vést k tomu, že nemocnice (či konkrétní představitel nemocnice) bude vedena snahou o co největší nákupy, aby obdržela co největší sponzorský dar (platí přímá úměrnost). V soukromém sektoru je taková situace naprosto vyloučena, neboť je to nesmyslný obchodní vztah. Umíte si snad představit situaci, že dodavatel pro internetového prodejce poskytuje dary tomuto internetovému prodejci? Absurdní, že. Lze si představit, že dodavatel „sponzoruje“ konkrétního obchodníka internetového prodejce, ale takové jednání je vždy v rozporu s vnitřními pravidly firmy a pakliže se takové jednání prokáže, obchodník končí,“ doplňuje šéf protikorupčního fondu.

Iva Bezděková, www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…