Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 07. prosinec 2019 | Svátek má Ambrož a Benjamín
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Když nemocnice sponzoruje jejich dodavatel

Když nemocnice sponzoruje jejich dodavatel

11.02.2015 11:04
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: Iva Bezděková
Nemocnice se nechávají sponzorovat od firem, které jim zároveň prodávají zboží či služby. Ministerstvo zdravotnictví považuje tuto praxi za zcela normální. Právníci naopak upozorňují na to, že takové jednání je rozhodně neetické a zároveň v rozporu s regulací reklamy...

Rozhodovat má kvalita a cena nabízených služeb či materiálů, ne sponzorský dar. Pokud firmě zbývá na sponzoring, má i na to, aby prodala materiál nebo léky levněji," uvedl Leoš Heger před čtyřmi lety, když představoval svou protikorupční strategii.

Dodal, že nejpozději do roku 2012 chce přímo řízeným organizacím zakázat, aby přijímaly sponzorské dary od firem, které pro nemocnici fungují jako dodavatelé.

Ze zákazu nakonec sešlo a dnes zůstává praxe stejná. Jedinou změnou je to, že většina nemocnic dnes na svých stránkách jmenuje své sponzory. Jména firem, které jsou zároveň sponzory i dodavateli, však nemocnice sdělit nechtějí. Odpovědět na tuto otázku přijde většině oslovených příliš časově náročné.

Dodavatele a sponzory spárovala pouze Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. „Jedná se například o firmy Baxter Czech, Biogen Idec, Boston Scientific ČR, Fresenius Kabi, Grifols, a další. Všechny sponzorské dary byly uskutečněny na základě účelově vázaných smluv,“ uvedl mluvčí nemocnice Filip Brož.

Částečně odpověděla také FN Plzeň. Ano, dodavatelé FN Plzeň figurují mezi dárci, kteří poskytli FN Plzeň na základě darovací smlouvy finanční příspěvek nebo hmotný dar,“ sdělila mluvčí Gabriela Levorová stím, že další informace je možno nalézt na internetu.

Dodavatelé jako sponzoři vkontrole NKÚ

Problém sponzorství nemocnic se ukazuje také vkontextu vykazování falešně vysokých cen pojišťovnám. Upozornil na to i Nejvyšší kontrolní úřad vroce 2013, který zkoumal nákupy kardiostimulátorů a kardioveretrů ve fakultních nemocnicích. Otázku sponzoringu nemocnic mezi dodavateli zmiňuje závěrečná zpráva NKÚ několikrát - více ZDE.

Také redakce Medical Tribune v článku Bonusy v nemocnicích - máme konkrétní čísla doložila příklady toho, jak nemocnice běžně vykazovaly pojišťovnám za zdravotnické prostředky vyšší ceny, než za které je skutečně nakoupily. Jednou znemocnic, která dle zprávy NKÚ vykazovala výrazně vysoké rozdíly mezi vykázanou a pořizovací cenou, byla Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Dodavatelem těchto kardioveretů byla přitom firma Boston Scientific, která vdobě dodávek byla zároveň sponzorem nemocnice.

Podle informací FNKV byly tyto finanční dary „použity na účely sociální, zdravotnické a na vzdělávání zaměstnanců“. Od roku 2011, kdy firma začala FNKV sponzorovat, poslala do nemocnice zhruba 730 tisíc korun.

Medical Tribune oslovila firmu Boston Scientific sdotazy, proč firma sponzoruje nemocnice, do kterých zároveň dodává zboží. Na odpověď redakce čekala déle než týden a ani po opakovaných urgencích odpověď nezískala.

PETR SOUKENKA, ŘEDITEL NADAČNÍHO FONDU PROTI KORUPCI:

Vztah, kdy je dodavatel zároveň sponzorem nemocnice nemůže být z podstaty normálním obchodním vztahem. Taková situace nutně musí vést k tomu, že nemocnice bude vedena snahou o co největší nákupy, aby obdržela co největší sponzorský dar. V soukromém sektoru je taková situace naprosto vyloučena, neboť je to nesmyslný obchodní vztah."

Ministerstvo: problém to není

Ministerstvo zdravotnictví nevidí nic zvláštního na tom, že dodavatel nákladné zdravotnické techniky je zároveň sponzorem nemocnice.

„Při darování ze strany uvedeného dodavatele došlo ke splnění všech náležitostí a podmínek kladených na přijímání darů. Darované prostředky byly, dle našich informací, poskytnuty a použity výlučně na účely sociální a zdravotnické. Neexistuje právní důvod pro to, aby poskytovatel zdravotních služeb odmítal sponzory, a to ani takové, kteří jsou zároveň jeho obchodními partnery, za předpokladu, že nákup od konkrétního dodavatele je prováděn řádné, transparentně a v souladu se zákonem,“ odpověděla tisková mluvčí ministerstva.

Právníci a ekonomové: problém to je

Právníci mají na tento problém opačný názor. „Jsem přesvědčen, že se jedná o protisoutěžní jednání a současně o jednání vrozporu sregulací reklamy,“ odpovídá JUDr. Ondřej Dostál a dodává: „Podstatné je, zda je možno dovodit vazbu mezi sponzorským darem a preferencí výrobku sponzora - daruji, aby tví lékaři používali mé výrobky, bez ohledu na medicínská hlediska.“

Nad praxí nemocnic se pozastavuje také Nadační fond proti korupci (NFPK). „Jedná se bohužel o běžnou praxi, která je podle našeho názoru absolutní anomálií. Odhlédněme od zákonných a jiných regulativů. Vztah, kdy je dodavatel zároveň sponzorem nemocnice nemůže být z podstaty normálním obchodním vztahem,“ odpovídá na dotaz Medical Tribune ředitel NFPK Petr Soukenka. „Taková situace nutně musí vést k tomu, že nemocnice (či konkrétní představitel nemocnice) bude vedena snahou o co největší nákupy, aby obdržela co největší sponzorský dar (platí přímá úměrnost). V soukromém sektoru je taková situace naprosto vyloučena, neboť je to nesmyslný obchodní vztah. Umíte si snad představit situaci, že dodavatel pro internetového prodejce poskytuje dary tomuto internetovému prodejci? Absurdní, že. Lze si představit, že dodavatel „sponzoruje“ konkrétního obchodníka internetového prodejce, ale takové jednání je vždy v rozporu s vnitřními pravidly firmy a pakliže se takové jednání prokáže, obchodník končí,“ doplňuje šéf protikorupčního fondu.

Iva Bezděková, www.tribune.czCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky