Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 26. říjen 2020 | Svátek má Erik
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Volné sestry nejsou - a už ani nebudou

Volné sestry nejsou - a už ani nebudou

13.02.2015 15:02
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: Lucie Ondřichová
Po několika letech, kdy se mohly nemocnice tvářit, že na každé uvolněné místo sestry čekají zástupy, nastává obrat. Internetové stránky nemocnic se plní nabídkami volných pracovních pozic a leckde se již zavírají oddělení pro chybějící ošetřovatelský personál. Nedostatek sester se objevuje v určitém cyklu a provoz se mu do jisté míry umí přizpůsobit, teď je ale situace jiná...

Až do relativně nedávna byla "zdrávka" vkaždém okresním městě a tyto školy každý rok opouštěly houfy natěšených maturantek. Například vroce 1994 bylo 5147 absolventek (několik mužů - absolventů promine) oboru všeobecná a dětská sestra.

Naprostá většina znich neměla jinou ambici než nastoupit hned do nemocnice. Mnoho znich sice během dvou, tří let otěhotnělo (mimochodem mnohem častěji než dnes slékařem), vrchní sestry ale mohly spoléhat na tuto každoroční transfuzi čerstvé krve. Nyní ze středních zdravotnických škol vycházejí zdravotničtí asistenti - a tři čtvrtiny znich po maturitě studují dále, zbytek znemocnic mizí jak pára nad hrncem, když zjistí, jak nevděčné jejich postavení je. Vzdělávání sester se posunulo na vyšší a vysoké školy.

To samo o sobě není špatně. Vzdělávací systémvšak produkuje jen zlomek kvalifikovaných sester oproti situaci ještě před osmi lety. Podle údajů hlavní sestry ČR Aleny Šmídové vroce 2014 na vyšších zdravotnických školách úspěšně zakončilo obor diplomovaná všeobecná sestra 581 absolventů - dominantní část znich skutečně šla klůžku (i když i to je jen optimistický předpoklad). Bakalářské programy oboru všeobecná sestra zdárně pak završilo 1019 studentů.

To však neznamená tisíc nových sester - 484 absolvovalo prezenční formu studia a velká část, ne-li většina znich pokračuje ve studiu magisterském. Zbytek studoval vkombinované formě - a zde jde hlavně o studenty, kteří již kvalifikaci sestry měli.

Je tedy zjevné, že počet skutečně nových sester, ochotných nastoupit do praxe, se během několika let dramaticky propadl. Tam, kde jich bylo několik tisíc, je jich několik set. A nezdá se, že by to někdo koncepčně řešil. Dokonce to ani nevypadá, že by si toho někdo vůbec všiml.

Další sestry tedy nebudou - a kdo si je chce udržet, musí se knim slušně chovat a hlavně je zaplatit, žádné další fasování nebude. A pokud na oddělení přijde nová sestra hned ze školy, měli by všichni kolem ní našlapovat opatrně jako kolem velké vzácnosti - je od ní vlastně hezké, že to ve zdravotnictví vůbec zkusí.

Lucie Ondřichová, www.tribune.czCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky