Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 22. září 2017 | Svátek má Darina
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Žalobu lékařských odborů kvůli zvýšení platů soudy řešit nebudou

foto: shutterstock.com

Žalobu lékařských odborů kvůli zvýšení platů soudy řešit nebudou

13.12.2016 16:05
Zdroj: ČTK
Zastavení soudního řízení o žalobě Lékařského odborového klubu, který se po státu domáhal splnění memoranda o zvýšení platů lékařů, je pravomocné. Pražský městský soud potvrdil rozhodnutí obvodního soudu, podle nějž otázka nespadá do pravomoci justice a měla by ji řešit vláda.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Není redakčním textem. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Memorandum, podle nějž měly platy lékařů v nemocnicích nejpozději počátkem roku 2013 dosáhnout 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy, podepsal v únoru 2011 předseda odborářů Martin Engel s tehdejším ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09). Ministerstvo zdravotnictví však dokument nepokládá za právně závaznou smlouvu se sankcemi.

Platové poměry zaměstnanců ve veřejných službách upravuje nařízení vlády z roku 2006. Odboráři se domáhali toho, aby soud uložil ministerstvu povinnost zajistit do tří měsíců od právní moci rozsudku navýšení platů všech lékařů, kteří pobírají plat.

Žalobu řešil Obvodní soud pro Prahu 2. Nejprve ji odmítl kvůli chybějícím formálním náležitostem. Odboráři tento krok označili za "úhybný manévr", žalobu prý po výzvě soudce doplnili. Obrátili se proto na nadřízený soud, který jim dal za pravdu. Obvodní soud se tedy požadavkem odborářů musel zabývat i po věcné stránce. V září pak řízení zastavil s tím, že kdyby změnil či nahradil nařízení vlády, nepřípustně by tak zasáhl do moci výkonné. Proto věc postoupil vládě.

Odboráři se proti rozhodnutí odvolali, avšak neúspěšně. Argumentovali tím, že se nedomáhají změny nařízení vlády, ale splnění povinnosti, k níž se ministerstvo zavázalo v memorandu, tedy v dvoustranné dohodě. Pražský městský soud ale došel k závěru, že se lékaři fakticky domáhají změny vládního nařízení, k čemuž soud nemá pravomoc.

Vláda počítá se zvýšením platů lékařů všech nemocnic, kde se odměňuje podle tarifních tabulek, od ledna příštího roku. Podle vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) chce kabinet platy lékařů a sester navýšit o 10 procent tři roky po sobě.

Průměrný příjem lékařů ve státních nemocnicích byl loni 62.735 korun, základ činil 32.450 korun. Při splnění memoranda by loni základní plat činil od 36.325 korun pro lékaře absolventa do 72.650 korun pro plně kvalifikovaného lékaře.Copyright © 2000-2017 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky