Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 22. září 2017 | Svátek má Darina
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Portugalsko chce zakázat rodičům rozhodovat o pohlaví jejich dětí

foto: JupiterImages

Portugalsko chce zakázat rodičům rozhodovat o pohlaví jejich dětí

08.01.2017 23:25
Zdroj: ČTK
Portugalsko chce zakázat rodičům rozhodovat o pohlaví svých čerstvě narozených dětí v případě, že přijdou na svět s orgány obou pohlaví. Pro jedno z pohlaví se tak zřejmě budou moci rozhodnout až samy děti. Informoval o tom web španělského deníku El País.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Není redakčním textem. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Zákon o genderové identitě platí v Portugalsku od roku 2011. V rámci něj mohou osoby starší 18 let změnit pohlaví a jméno v matrice. Během šesti let platnosti zákona podstoupilo změnu pohlaví 289 lidí.

Věková hranice pro změnu se však mnohým jeví jako vysoká, a tak se nyní chystá změna, díky níž budou moci Portugalci změnit pohlaví již od 16 let. Objevují se ale i hlasy, volající po snížení věkové hranice až na 14 let.

Největší změnou oproti stávajícímu zákonu je však podle deníku právě omezení práva rodičů i lékařů rozhodovat v případě nejasnosti o pohlaví novorozence. Jedinou výjimku mají tvořit zdravotní důvody. Otázkou zatím zůstává, zda dítě bude mít dvě pohlaví až do věku 16 let, či zda bude v tomto případě operace umožněna, jakmile bude dítě schopno samostatně uvažovat.

V loňském roce přišla vláda s neúspěšným návrhem odstranit povinnost lékařského potvrzení o duševním zdraví pacienta před tím, než podstoupí chirurgický zákrok ke změně pohlaví.

Nový zákon má souvislost s návrhem ministerstva školství, aby se pro žáky ve věku deseti let zavedla sexuální výchova, konkrétně taková, která by se týkala potratů. Návrh vyvolal kritickou reakci středopravicových stran; například portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa však o informacích týkajících se sexuality tvrdí, že by se k nim děti měly dostat co nejdříve.Copyright © 2000-2017 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky