Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 21. listopad 2019 | Svátek má Albert
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Nemocnice žádají o možnost zveřejňovat smlouvy v registru zpětně

foto: JupiterImages

Nemocnice žádají o možnost zveřejňovat smlouvy v registru zpětně

23.02.2017 20:21
Zdroj: ČTK
Ředitelé nemocnic žádají, aby mohli smlouvy v registru smluv zveřejňovat s několikadenním zpožděním, aniž bude omezena jejich platnost. Kdyby od července museli zveřejňovat smlouvy před tím, než začnou platit, mohlo by se stát, že ohrozí zdraví a životy svých pacientů.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

O změnu zákona chtějí nyní požádat senátory. Novinářům to řekli zástupci Asociace nemocnic ČR. Ministerstvo zdravotnictví nemocnice podporuje.

Novelu zákona o registru smluv ve středu schválili poslanci. O úpravu zákona, která by nemocnicím pomohla, se pozměňovacím návrhem pokusil ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD). Poslanci ale jeho návrh nepodpořili. Novela nyní míří do Senátu.

Nemocnice argumentují tím, že nemohou držet zásoby všech léků a zdravotnických prostředků, které by mohly potřebovat. Mnohé z nich navíc přijímají pacienty v ohrožení života, se kterými nemohou předem počítat. Podle ředitelky Nemocnice Na Bulovce Andrey Vrbovské mohou například lékaři při operaci pacienta zjistit, že potřebují jiný zdravotnický prostředek, implantát či stent, než jaký mají v zásobě. Běžnou praxí v současnosti je, že jim dodavatel dodá potřebný prostředek po telefonické objednávce v řádu hodin. Pokud by museli nejprve zveřejnit smlouvu, mohlo by se stát, že by museli operaci přerušit a pokračovat až po zveřejnění smlouvy v registru.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze zase spravuje národní rezervu vzácných léčiv, ve které jsou některá antiinfektiva či antiséra. "Stává se, že se objeví pacient, který potřebuje jiný lék, musíme ho hned objednat. Zároveň nemůžeme držet léčiva, která nám můžou expirovat," uvedla ředitelka (VFN) Dana Jurásková. Pokud by nemocnice možnost pozdějšího uveřejnění nezískaly, odhaduje Jurásková náklady VFN navíc v řádech desítek milionů korun.

Podle ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny Aleše Hermana nechtějí nemocnice obcházet registr smluv, chtějí jen několikadenní lhůtu na zveřejnění. Podle Hermana už dnes nemocnice zveřejňují rámcové smlouvy s dodavateli, ze kterých je jasné, jaké zboží a za jakou cenu mohou odebrat. Konkrétní faktury ale vkládají do registru až zpětně. "Potřebujeme časové okno mezi objednávkou a fakturou, abychom mohli podat léky a nemuseli poškodit naše pacienty," konstatoval Herman. Časová prodleva by podle ředitelů měla činit minimálně pět pracovních dnů.

Ministerstvo zdravotnictví názor nemocnic podporuje. "Chápeme, že jde o záležitost, kdy administrativa může stát v cestě rychlému nákupu, nutnému například i k zachování života či zdraví pacienta. Snahu napravit situaci pozměňovacím návrhem Senátu považujeme za správnou a rozhodně ji budeme podporovat," napsala ČTK mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky