Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 22. září 2017 | Svátek má Darina
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Hrazené očkování seniorů proti pneumokokům možná čeká změna

Foto: Shutterstock

Hrazené očkování seniorů proti pneumokokům možná čeká změna

20.03.2017 09:28
Zdroj: ČTK
Autor: Tisková zpráva ČTK
Hrazené očkování starších lidí proti pneumokokovým onemocněním možná čeká změna. Kabinet by mohl na středeční schůzi podpořit poslanecký návrh novely o zdravotním pojištění, podle kterého by se dostaly na stejnou úroveň oba druhy vakcín využívaných lékaři.

Vláda podle podkladů ale doporučí předlohu upravit tak, aby nevyvolávala pochyby o souladu s ústavním pořádkem.

Nyní mohou mít senioři bez doplatku jeden druh vakcíny. Pokud chtějí druhý, musejí podle důvodové zprávy doplatit zhruba tisícikorunu. Pojišťovny podle autorů novely nyní hradí kvůli nejasnému výkladu zákona konjugovanou vakcínu jen do výše levnější polysacharidové vakcíny. "V praxi se to v rámci očkování seniorů odráží v dominantním využití polysacharidové vakcíny, což je ale v rozporu s odbornými doporučeními," stojí v důvodové zprávě.

Polysacharidová vakcína tvoří protilátky, které podle předkladatelů účinkují tři až pět let. Potom je nutné očkování opakovat. V případě konjugované vakcíny, byť je dražší, stačí očkování jedno, upozornili.

Novela, kterou podepsali zástupci všech sněmovních klubů, by do budoucna umožnila plnou úhradu i případných nových vakcín. Autoři vzhledem k blížícímu se konci volebního období navrhují, aby Sněmovna schválila předlohu zrychleně už v prvním čtení.

Kabinet ale pravděpodobně doporučí, aby z novely vypadla navrhovaná pravomoc ministerstva zdravotnictví schvalovat hrazené očkovací látky, když k tomu nebudou zákonné meze.Copyright © 2000-2017 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky