Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

IKEM již rok úspěšně transplantuje dělohy

Foto: IKEM

IKEM již rok úspěšně transplantuje dělohy

02.05.2017 12:46
Zdroj: IKEM
Autor: Tisková zpráva
Již šesti ženám toužícím po vlastním dítěti transplantoval v uplynulém roce speciální operační tým pod vedením Jiřího Froňka z IKEM a Romana Chmela z FN Motol dělohu. Brzy se pod dohledem lékařů začnou připravovat na umělé oplodnění a pokud se vše podaří, tak i na první těhotenství.

To vše v rámci jediné klinické studie na světě, která zahrnuje transplantace dělohy od žijících i zemřelých dárkyň.

Historicky první transplantaci dělohy v České republice provedl společný tým lékařů IKEM a FN Motol 30. dubna 2016. V tomto případě se jednalo o příbuzenskou transplantaci, kdy matka darovala orgán své dceři, která se bez dělohy narodila. Mladá žena tak dostala šanci přivést na svět vlastní dítě. „Byla to teprve 11. transplantace dělohy od žijící dárkyně na světě. Za ten rok, který je za námi, jsme překonali několik důležitých milníků. Tím největším je pro nás, kromě toho, se nám s každou další transplantací daří zkracovat operační čas a současně zdokonalovat techniku zákroku, že jsme jako první na světě úspěšně transplantovali již dvě dělohy od zemřelých dárkyň, což nám dává velkou naději, že by se tento program mohl v budoucnu rozšířit a pomoci tak mnoha ženám bez funkční dělohy toužícím po vlastním dítěti splnit jejich velký sen. V rámci naší studie platí velmi přísná kritéria. Příjemkyně dělohy jsou výhradně ženy bez vlastního dítěte, kterým děloha chybí vrozeně nebo o ni přišly z různých důvodů v průběhu života, případně ji mají z pohledu těhotenství nefunkční. Navíc očekáváme, že bychom mohli během letošního roku překonat v počtu provedených transplantací dělohy i kolegy ve Švédsku, kteří s uceleným programem od žijících dárkyň začali již v roce 2012, a kteří mají za sebou celkem 9 transplantací,“ říká přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., FRCS., který program transplantací dělohy dále rozvíjí.

Tato studie zahrnuje provedení celkem 20 transplantací dělohy - 10 žen dostane dělohu od žijící dárkyně, 10 od zemřelé. Po transplantaci by měly být schopné porodit jedno až dvě zdravé děti. „Celý proces je velmi náročný. Po podrobném vyšetření dárkyně i příjemkyně následuje technicky velmi složitý odběr dělohy a její transplantace. Oba zákroky mohou trvat v součtu až 16 hodin. Po zvládnutí prvních několika měsíců po operaci bez známek odmítání dělohy organismem příjemkyně následuje 6-9 měsíců trvající období čekání na přenos embrya (zárodku) do dělohy, v průběhu kterého se snižují a vysazují léky potlačující imunitní reakci a sleduje se funkce dělohy. Teprve poté přistupujeme k umělému oplodnění. Podmínkou transplantace dělohy je předchozí příprava ve smyslu odběru vlastních vajíček a jejich oplození spermiemi partnera. Pokud by vše vyšlo podle ideálního scénáře, tak bychom mohli slavit narození prvního dítěte již v příštím roce. Jak však ukazují i zahraniční zkušenosti, musíme být velmi trpěliví, každý případ je totiž velmi individuální a nelze s jistotou předpovědět, kdy se po transferu připravených oplozených vajíček do dělohy dočkáme úspěšného těhotenství,“ vysvětluje přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol MUDr. Roman Chmel, Ph.D., MHA.

Přípravy na historicky první transplantaci dělohy v Česku probíhaly 4 roky. „Velmi mne těší, že se tým našich lékařů řadí v tomto ohledu mezi světovou špičku a tak, jako oni sbírali zkušenosti v zahraničí, teď se k nim jezdí učit další lékaři z jiných světových center jak tak náročný výkon úspěšně provést. Našim cílem však stále zůstává nic nepodcenit a neuspěchat. Náš tým chce především přivést na svět zdravé děti. Jsem rád, že se tímto způsobem daří dávat šanci neplodným ženám, kterým tak svitla naděje, aby mohly mít v budoucnu svoje vlastní děti,“ říká MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel IKEM.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky