Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 22. říjen 2018 | Svátek má Sabina

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Nárok na zdravotnické pomůcky hrazené pojišťovnou žen po amputaci prsu

Foto: Shutterstock

Nárok na zdravotnické pomůcky hrazené pojišťovnou žen po amputaci prsu

04.12.2017 14:53
Zdroj: VZP
Autor: Tisková zpráva
Jaké zdravotnické pomůcky může dostat „na pojišťovnu“ onkologicky nemocná žena po odstranění prsu kvůli nádoru?

Po odstranění prsu má pacientka nárok na pooperační mammární epitézu. Na poukaz ji předepisuje chirurg nebo onkolog/hematolog a pojišťovna hradí 1 kus v rámci jedné operace. Maximální úhrada od pojišťovny je stanovena na 500 Kč, zbytek si pacientka případně doplácí – existují ale levnější, plně hrazené. Maximální úhrada pojišťovny totiž vždy vychází ze základního provedení daného zdravotnického prostředku, což je takové provedení, které po medicínské stránce plně funkčně vyhovuje a splňuje podmínky nejmenší ekonomické náročnosti. Platí přitom podmínka, že takový zdravotnický prostředek je skutečně dostupný na trhu.

Následně může být žena vybavena trvalou mammární epitézou. Pojišťovna hradí 1 kus za 2 roky. Částka poskytovaná z veřejného zdravotního pojištění je maximálně 1 800 Kč a poukaz v tomto případě vystavuje i praktický lékař. Konkrétní kód epitézy doplňuje na poukaz až dodavatel, dle typu a tvaru vhodného pro pacientku. I zde se najdou epitézy plně hrazené, ba i levnější než 1 800 Kč. Pokud si z nich žena nevybere, musí si finančně nákladnější epitézu do plné ceny doplatit. Pacientce, která po léčbě a operaci trpí lymfatickým otokem, pojišťovna na základě vystaveného poukazu hradí až 3 000 Kč za mammární samolepící epitézu, opět ve frekvenci maximálně 1 kus za 2 roky. Předepsat ji mohou odborná angiologická a lymfologická pracoviště nebo lékař s odborností onkologie a hematologie.

Při lymfatickém otoku a lymfedému prsu, podpaží a/nebo hrudní stěny, k němuž může po operaci nebo po radioterapii dojít, poskytne pojišťovna ženě dále částku až 1 300 Kč (1x ročně) na kompresivní podprsenku. Předepisuje ji lékař s odborností chirurgie nebo onkologie a hematologie.

Hrazeny jsou dále kompresní návleky na lymfedém paží, a to maximálně 2x za rok. Předepsány mohou být pacientkám po operaci nádorových onemocnění prsu, u nichž vznikl lymfatický otok po odstranění podpažních uzlin a ozařování. Návlek lze předepsat až po ukončení léčení na specializovaném pracovišti. U návleků existují různé třídy komprese podle rozsahu a závažnosti lymfedému, přičemž maximální úhrada z veřejného zdravotního pojištění opět vychází z ceny zdravotnického prostředku dané třídy komprese v základním provedení, plně funkčním a nejméně ekonomicky náročném.

Pacientka má také z veřejného zdravotního pojištění nárok na příspěvek na paruku, jestliže v důsledku léčby svého onemocnění přišla o vlasy. Předepsat ji na poukaz mohou lékaři odbornosti onkologie a hematologie, dermatovenerologie nebo interní lékařství (obecně se nejedná jen o ztrátu vlasů po léčbě onkologického onemocnění, ale i o další případy). Pojišťovna hradí 1 000 Kč na jeden kus paruky za jeden rok. Na trhu jsou na výběr paruky z různého materiálu, v různé kvalitě a v různých cenových relacích. Někteří výrobci, resp. prodejci navíc poskytují při prodeji paruk na základě zdravotního poukazu slevu z ceny.Copyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky