Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 25. květen 2020 | Svátek má Viola

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Každá druhá těhotná čerpá benefity. Vede prvotrimestrální screening

Foto: Shutterstock

Každá druhá těhotná čerpá benefity. Vede prvotrimestrální screening

15.02.2018 22:41
Zdroj: VZP
Autor: Tisková zpráva
Nastávající maminky jsou ze šesti milionů klientů VZP nejpilnější v čerpání benefitů. Jestliže jich ročně porodí 70 tisíc, pak v loňském roce jich bezmála 40 tisíc využilo některý z příspěvků, který jim VZP nabízí.

Benefity tedy využila více než každá druhá těhotná a pojišťovna jim celkem vyplatila na ruku 34,4 milionu korun. Pokud se podíváme na pojištěnce VZP jako na celek, nějaký z nabízených příspěvků čerpal jen méně než každý desátý (540 500 vyplacených příspěvků).

Největším hitem je mezi těhotnými už několik let příspěvek na takzvaný prvotrimestrální screening, označovaný též jako screening Downova syndromu. Ten má vyloučit případné vrozené vady plodu. VZP na něj svým klientkám nabízí až 1 000 korun. Zájem rok od roku roste. Z celkového počtu 39 066 příspěvků, které loni největší pojišťovna budoucím matkám vyplatila, jich na prvotrimestrální screening bylo 28 075 (tedy bezmála tři čtvrtiny).

Jak se vyvíjí zájem klientek VZP o příspěvek na prvotrimestrální screening

Prvotrimestrální screening je kombinací vyšetření krve matky a podrobného ultrazvukového vyšetření plodu. Započítává se i věk matky. Tak je možné už ve 3. měsíci těhotenství ověřit, zda dítě nebude trpět vrozenou vadou. Výsledky jsou spolehlivější než u jiných metod a navíc se vyšetření provádí už mezi 11. a 14. týdnem těhotenství.

Z jednotlivých regionů projevilo nejvíce žen zájem o příspěvek na prvotrimestrální screening na jižní Moravě, v Praze a dále pak ve Zlínském a Středočeském kraji. Podrobně to ukazuje následující tabulka.

Zájem klientek VZP o prvotrimestrální screening dle regionů

Dalšími oblíbenými benefity mezi těhotnými jsou příspěvky na pomůcky ke kojení a na dentální hygienu. Některé budoucí maminky upřednostní zase předporodní kurzy nebo třeba cvičení pro těhotné. Výše příspěvku může být u všech uvedených benefitů až tisíc korun.

Kolik těhotných klientek VZP mělo loni zájem o konkrétní benefityCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky