Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 16. prosinec 2018 | Svátek má Albína

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Lékárníci spouští měření plicního věku

Foto: archiv Alphega lékárna

Lékárníci spouští měření plicního věku

13.03.2018 17:13
Zdroj: Alphega lékárna
Autor: Tisková zpráva
Onemocnění plic jsou na celém světě druhou nejčastější příčinou úmrtí, v České republice mají ročně na svědomí přibližně desetinu všech úmrtí. Včasný záchyt a léčba by mohly tato hrozivá čísla zlepšit.

Lidé ale příznaky často ignorují a nechají nemoc napáchat škody, které již nelze vrátit. Jenom u chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) o své nemoci neví zhruba 450 000 Čechů, statisíce lidí netuší, že mají astma. Síť lékáren Alphega proto spouští další z preventivních programů – měření plicního věku.

Lékařům se tak může stát, že jim do ordinace dorazí pacient s dokumentem s výsledky tohoto měření. Ve formuláři, se kterým pacient odchází z lékárny je uveden index obstrukce, klasifikace CHOPN a jeho plicní věk, včetně informací o poskytnutých radách, a poznámky, zda byl doporučen k lékaři či nikoli.

Pojem „plicní věk“ byl navržen pro veřejnost za účelem lepšího pochopení výsledku funkčních poruch plicní tkáně. Stanovení plicního věku probíhá na základě analýzy objemu vzduchu vydechnutého s největším úsilím za první sekundu po maximálním nádechu (FEV1) a k průkazu CHOPN také poměru objemu vzduchu za jednu a šest sekund, tedy FEV1/FEV6. Měření lékárníci provádí pomocí jednoduchých digitálních spirometrů s jednorázovými náustky. Konkrétně k měření používají přístroj Vitalograph COPD-6. Ten kromě samostatných parametrů rovněž poskytuje hodnotu „plicní věk“, který se získá porovnáním plicní funkce pacienta podstupujícího měření s průměrnou plicní funkcí člověka stejné věkové skupiny, pohlaví a výšky. Pokud přístroj naměří v pacientově plicní funkci abnormality, výsledkem měření je plicní věk, který je vyšší než jeho skutečný (biologický) věk. V takovém případě mu lékárník doporučí další podrobnější vyšetření u lékaře.

Screeningový program je zaměřený zejména na včasný záchyt plicních onemocnění a prevenci, respektive odvykání kouření a úpravu životního stylu. Lékárníci se zaměřují především na jedince nad 40 let, ty, kteří dlouhodobě kašlou, pociťují dušnost, kuřáky (jak aktivní, tak pasivní) a osoby, které často přicházejí do styku s jemným prachem, průmyslovými a automobilovými zplodinami, nebo ty, kdo bydlí u hlavních dopravních cest a v aglomeracích.

O Alphega lékárnách
Alphega lékárny jsou největší sítí nezávislých lékáren v Evropě s více než 6 300 členskými lékárnami v devíti zemích (Velká Británie, Francie, Itálie, Španělsko, Turecko, Německo, Rumunsko, Nizozemí a Česká republika). V České republice se síť Alphega lékáren v současnosti čítá více než 270 lékáren a podporuje je společnost Alliance Healthcare. Alphega lékárny zajišťují dostupnost lékárenské péče v malých i velkých městech po celé České republice. Nabízejí profesionální služby kvalifikovaných lékárníků a farmaceutických laborantů. Organizují řadu preventivních měření pro širokou veřejnost a podporují individuální přístup k zákazníkům.


Copyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky