Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 23. duben 2019 | Svátek má Vojtěch

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Lékárníci: Cukrovka je daň za náš pohodlný životní styl. Pojďme to změnit!

Foto: Shutterstock

Lékárníci: Cukrovka je daň za náš pohodlný životní styl. Pojďme to změnit!

13.04.2018 09:09
Zdroj: ČLnK
Autor: Tisková zpráva
V sobotu 14. dubna 2018 si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě monitoring nemoci a její včasné odhalení hraje zásadní roli, protože se díky tomu dá předejít řadě závažnějších zdravotních komplikací.

V České republice v současnosti trpí cukrovkou přibližně 8 % obyvatel, přičemž zhruba 90 až 95 % z nich tvoří diabetici 2. typu. Jinými slovy Češi nejčastěji bojují s typem diabetu, který lze ovlivnit a také mu předejít zdravým životním stylem, správným stravováním, pravidelným pohybem a udržováním vhodné tělesné hmotnosti (1). Zcela zásadní je však včasné odhalení nemoci, díky kterému lze zabránit vážným komplikacím. Na tzv. screening diabetu se dnes proto specializují také lékárny, které zájemcům poradí, jak provádět samotestování, co dělat v rámci prevence a případně i s efektivní léčbou.

„Onemocnění cukrovkou 2. typu ve velké míře závisí na samotných pacientech a na jejich přístupu. Pokud dodržují všechna doporučení a převezmou zodpovědnost za své zdraví, mohou žít spokojený plnohodnotný život. Chceme jim být v tomto ohledu nápomocni, proto v rámci kurzu Screening diabetu a péče o diabetického pacienta již druhým rokem školíme jednotlivé lékárníky, abybyli schopni lidem poradit a poskytnout rozšířené odborné konzultace ohledně diabetu,“ říká PharmDr.Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory. Specializované poradenství v současnosti poskytuje už více než 90 lékáren v České republice a jejich počet bude do budoucna stále narůstat.

Správné a dostatečné informace jsou prvním předpokladem úspěšné léčby. Díky nim se pacient seznámí s veškerými úskalími tohoto onemocnění a uvědomí si, že je k němu potřeba přistupovat aktivně. Léčba vyžaduje pravidelnost, řád a osvojení si všech souvisejících návyků. Ačkoliv je cukrovka nevyléčitelná, dá se udržovat v mezích, které zásadně neovlivňují kvalitu života pacienta a jeho životní styl. Pacient může svým aktivním přístupem zamezit pozdním komplikacím, jako je selhání ledvin, oslepnutí, ischemická choroba srdeční, mozková příhoda či amputace končetin (2).

Seznam specializovaných lékáren je k dispozici zde.

Zdroje:

1. http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/aktuality
2. http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/ediceCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky