Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 25. únor 2020 | Svátek má Liliana

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Jemen: Lékaři bez hranic odsuzují nálety na svatební hostinu

zdroj: MSF

Jemen: Lékaři bez hranic odsuzují nálety na svatební hostinu

25.04.2018 14:41
Zdroj: MSF
Autor: Tisková zpráva
Nemocnice v jemenské provincii Hadždža, kterou podporují Lékaři bez hranic, přijala 63 zraněných ze svatební hostiny. Oslava svatby v chudé a odlehlé vesnici v oblasti Bani Kajs se během nedělní noci stala terčem série leteckých útoků koalice vedené Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty.

„Útoky na civilisty jsou vážným porušením mezinárodního humanitárního práva. Co se stalo v oblasti Bani Kajs, je děsivé. Mezi 63 zraněnými, které naše týmy ošetřily, je třináct dětí. Všichni do nemocnice dorazili v oblečení s tradičními svatebními ozdobami. Nikdo z nich nebyl ozbrojen nebo ve vojenské uniformě,“ řekl vedoucí mise Lékařů bez hranic v Jemenu João Martins.

První pacienty přijala nemocnice ve městě Hadždža o půlnoci. Samotné nálety se odehrály kolem jedenácté hodiny večerní. Ranění byli nejdříve z místa odváženi na oslech, protože jediná dvě auta ve vsi poškodily nálety. Do vesnice se časem dostali i zdravotníci a dvě ambulance z nemocnice podporované Lékaři bez hranic. Stalo se tak ovšem s výrazným zpožděním, protože nad oblastí stále kroužily letouny, což vyvolávalo obavy z dalších útoků.

„Byl jsem ve stanu, když jsem uslyšel nálety. Potom jsem spadl a ztratil vědomí. Když jsem se probudil, viděl jsem, jak lidé ze stanu prchají. Byl jsem tam se svým bratrem, ženich je můj kamarád. Jeden z mých bratranců během útoku zemřel,“ popsal dvanáctiletý Kamal.

Na svatbě byl i Darís, ale odešel z ní zhruba dvacet minut před útokem. Když se vrátil, uviděl chaos a na zemi roztrhaná těla pokrytá krví. Děti podle něj zoufale hledaly své rodiče. „Děti byly i mezi mrtvými. Ve chvíli, kdy začal útok, si hrály venku. Jejich rodiče byli v té době ve stanech,“ podotkl.

Mnoho místních přispěchalo darovat krev

Ambulance přivážely do nemocnice v Hadždža až šest pacientů najednou. Zranění ve většině případů přišli o končetiny a měli poranění od šrapnelů. Nejméně u tří pacientů byla nutné amputace. Byl to případ i dvou bratrů - každý z nich přišel o nohu.

Do rána přispěchalo do nemocnice mnoho místních obyvatel darovat krev. Během pouhých dvou hodin se povedlo zajistit 150 krevních sáčků pro ošetření raněných.

„Jedna žena dorazila do nemocnice v panice, hledala svého syna. Byl hostem na svatbě a nevěděla, co se s ním stalo. Mnoho dalších žen a dětí z vesnice je traumatizovaných a nemají informace o svých blízkých,“ přibližuje Sally Thomas, koordinátorka projektu Lékařů bez hranic v Hadždža.

„Válčící strany konfliktu musí respektovat principy rozlišování, proporcionality a prevence: je zakázáno podnikat takové útoky, u kterých je možné očekávat, že ublíží civilistům. Pravidla války jsou v Jemenu neustále porušována. Všechny válčící strany se musí zavázat k ochraně civilistů. A všechny strany, které podporují konflikt prodejem zbraní, by měly dostát své zodpovědnosti a zajistit, aby bylo respektováno mezinárodní právo, které chrání civilisty,“ dodal Martins.

Lékaři bez hranic jsou nezávislou mezinárodní humanitární a zdravotnickou organizací, která pracuje ve třinácti nemocnicích a zdravotních střediscích v Jemenu a poskytuje podporu více než dvaceti zdravotnickým zařízením v jedenácti governorátech.


Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky