Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 09. červenec 2020 | Svátek má Drahoslava
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Venkov? A co tam bude dělat partner?

Venkov? A co tam bude dělat partner?

Medical Tribune 22/2018
12.11.2018 08:55
Zdroj: MT
Autor: ač

Projekt venkovských stáží Go Rural má vylákat mladé praktické lékaře z měst. Náklady na sebe v tomto projektu berou jednotliví venkovští lékaři, kteří se stážistů ujmou.Nedávný průzkum ukázal, že 70 procent lékařů v předatestační přípravě by uvítalo stáž na venkově. Data sbírali zástupci z Pracovní skupiny venkovského lékařství Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP a Mladých praktiků od března do června. Průzkumu se zúčastnilo 200 lékařů, tedy zhruba třetina všech, kteří se v současnosti na atestaci z praktického lékařství připravují.

Dotazníky se zaměřily na to, jak je možné lékaře přesvědčit, aby šli na venkov. Nejvíce chybějí lékaři na Vysočině, Jesenicku, v jižních Čechách a ve Zlínském kraji.

„V místech, jako je Vysočina, nemají tisíce lidí svého praktického lékaře. Když potřebují vystavit neschopenku nebo získat potvrzení o zdravotním stavu do zaměstnání, nemají za kým jít. Takovýchto míst do pěti let přibude. Je to časovaná bomba, a proto musíme situaci systémově, nejen lokálně, řešit,“ říká MUDr. David Halata, který pracuje jako venkovský lékař v Hošťálkové na Vsetínsku.

Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP a spolek Mladí lékaři proto venkovské stáže nabídnou v projektu nazvaném Go Rural. Náklady na sebe v tomto projektu berou jednotliví venkovští lékaři, kteří se stážistů ujmou. Podle Halaty ukazují zkušenosti z Velké Británie, že pokud lékař stráví část své předatestační přípravy na venkově, častěji se tam po atestaci vrací.

Z průzkumu vyplynulo, že by k práci na venkově bylo možné přesvědčit až 63 procent lékařů v předatestační přípravě. Na otázku, jestli do budoucna zvažují možnost pracovat na venkově, jen 37 procent odpovědělo ne, 48 procent to zvažuje a další nevědí.

Velkou bariérou, proč lékaři na venkov nechtějí, je podle průzkumu obava, že tam partner nebo partnerka nezíská kvalifikovanou práci. Nabídka dobré práce pro partnera by u 77 procent dotázaných zvýšila motivaci pracovat na venkově. Vliv na jejich rozhodnutí mohou mít také dotace na vybavení ordinace a na bydlení.

„Zásadní ale bude řešit problematiku venkova na celospolečenské úrovni, protože pokud se nezlepší kvalita a atraktivita života v těchto oblastech, bude docházet k jejich postupnému vylidňování. Lékaři jsou totiž jen indikátorem celkového opomíjení problémů lidí na venkově,“ uvádí Halata.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky