Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 26. únor 2020 | Svátek má Dorota

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Fonendoskop: Jak vznikl a jak si vybrat ten pravý?

Fonendoskop. Foto archiv Littmann

Fonendoskop: Jak vznikl a jak si vybrat ten pravý?

24.04.2019 12:49
Zdroj: Littmann
Autor: tisková zpráva
Fonendoskop patří téměř ke každému lékaři a dalšímu zdravotnímu personálu. Už více jak 200 let je jednou z nejrozšířenějších lékařských pomůcek využívaných při vyšetření srdce, plic a dalších vnitřních orgánů.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Víte ale, jak vznikl a jak si vybrat ten pravý pro vás?

Laennec, Littmann – důležitá jména v historii fonendoskopu

Když v roce 1816 francouzský lékař René Laennec sroloval do trubičky papír, aby si mohl lépe poslechnou ozvěny srdce u mladé pacienty, ještě ani netušil, že z jeho dočasné pomůcky – prvního stetoskopu – jednou stane nepostradatelnou pomůckou.

S objevem stetoskopu je spojena řada příběhů, ale Laennec sám uvedl, že věk a pohlaví pacientky, u které se projevovali příznaky srdečního onemocnění, mu nedovolovaly vykonat vyšetření prostým přiložením ucha na její hrudník. Proto ho napadlo srolovat papír do trubice a vykonat poslech prostřednictvím tohoto provizorního nástroje. Na jeho překvapení byly ozvěny srdce slyšet zřetelně a relativně nahlas.

Laennec svůj vynález neustále vylepšoval a studoval díky němu také různé patologie srdce. Na základě svých poznatků vydal knihu De l'Auscultation Médiate, ke které si mohli zájemci dokoupit jednoduchý dřevěný stetoskop. Jeho kniha se přeložila do několika jazyků a i po Laenneckově smrti další odborníci nadále stetoskop upravovali. Postupně k němu byla přidána membrána, flexibilní trubice, až vznikl na konci 19. století první fonendoskop.

Současný vzhled s trubicí ve tvaru písmene Y získal až v roce 1962. Zásluhu na něm má americký, už v té době známý, kardiolog David Littmann. Fonendoskopy Littmann nadále vyvíjí a vyrábí technologický gigant 3M.

Fonendoskop. Foto Unspash.com

Foto: Unsplash.com, Littmann

Jak získat relevantní informace o konkrétních modelech?

Fonendoskop tak dnes patří neodmyslitelně téměř ke každému lékaři. Jeho výběr však často podceńujeme. Především medici a čerství absolventi se s fonendoskopem dlouho potýkají, než najdou ten pravý. Pokud si ale vyberete kvalitní přístroj už na začátku praxe, může vám vydržet velmi dlouho. Kromě toho bude váš poslech jasnější a celkový pocit z vyšetření bude i pro pacienta příjemnější. Jak ale získat prvotní přehled o tom, jaké fonendoskopy jsou na trhu?

 • Vyzkoušejte přímo v praxi fonendoskopy vašich kolegů.
 • Nezkoušejte fonendoskopy jenom na sobě, ale také na lidech kolem vás.
 • Přečtěte si nejrůznější online recenze.
 • Zeptejte se kolegů na spokojenost, výhody a nevýhody konkrétních značek a modelů, které vlastní nebo vlastnili.

Při výběru ale nezapomínejte, že každému vyhovuje něco jiného, každý má jiný tvar ucha, jiný sluch, jinou specializaci.

Na co si dát pozor při výběru fonendoskopu?

 • Směřování sluchátek – Při zkoušce fonendoskopu se ujistěte, že olivky ve vašich uších směřují k vašemu nosu, tedy dopředu, aby byla zajištěna co nejjasnější sluchová stopa.
 • Rovnoměrnost vidlice – Sledujte také, zda se kovové ušní trubičky v nepoužívaném stavu složí rovnoměrně. Jde o maličkost, ale pokud jsou sluchátka těžko ohebná a nerovnoměrná, může vám to činit problémy při vyšetření, při nandavání a dojde ke snížení komfortu při využívání fonendoskopu. Může to mít také dopad na délku a kvalitu celého vyšetření.
 • Materiál sluchátek (pecek) – Pokud jsou z tvrdého materiálu, mohou vás v uších tlačit. Měkký, flexibilní materiál se vašim uším přizpůsobí a nebudete se tak muset při vyšetření soustředit na nepříjemný tlak nebo dokonce bolest a budete se plně věnovat vyšetření pacienta.
 • Membrána – Přiložte membránu fonendoskopu na svůj hrudník a zkuste, jak hlasitě a zřetelně slyšíte ozvěny srdce. Kvalita samotné membrány se totiž může lišit, a proto je možné, že levnější přístroj bude mít nižší míru decibelů. Pokud potřebujete slyšet i ty nejmenší odchylky, je třeba dbát na kvalitu přístroje.
 • Flexibilita trubice – Vezměte fonendoskop, který zrovna testujete, za sluchátka a hadici s membránou nechte volně spustěnou k zemi. Pokud se trubice zcela napne, je vyrobena z kvalitního materiálu. Pokud zůstane trochu pokrčená nebo jí déle trvá narovnat se, jde o méně kvalitní materiál. Takovýto fonendoskop může opět znamenat zhoršený poslech při vyšetření.

Věnujte se nácviku auskultace

Fonendoskop má už více než 200 let, a proto se v současné době vedou diskuze o tom, jestli má auskultace vůbec budoucnost. Jedni jsou toho názoru, že fonendoskop už je v dnešní době rozvíjející se echokardiografie a kapesních ultrazvuků už mrtvý, jiní jsou zas toho názoru, že zvuk nemůže být nahrazen obrazem. Problém je ale především v tom, že lékaři neumějí s fonendoskopem pořádně zacházet.

Už pár let ale mohou lékaři využívat také elektronické fonendoskopy. Díky nim mohou potlačit ruchy z okolí nebo naopak vytáhnout do popředí přesně ty zvuky, které potřebují diagnostikovat. V dnešní době už jsou dokonce k dispozici takové digitální stetoskopy, které jsou schopné přenést zvuky ze stetoskopu beze změny do aplikace v iPhonu nebo Androidu a převést je také do obrazového záznamu. Lékař pak může nadále se záznamem pracovat nebo jej sdílet online s ostatními odborníky.

Jde jen o jednu z technologickým vymožeností, které mohou usnadnit práci lékaře, urychlit a eliminovat různá vyšetření. Dokonce díky ní může odborník na jednom konci země zkontrolovat záznam pacienta z druhého konce země.

Ať jste se rozhodli pro koupi elektronického nebo klasického fonendoskopu, určitě se i nadále věnujte nácviku auskultace, abyste váš fonendoskop uměli využít naplno. Praktická cvičení na vás čekají například prostřednictvím těchto webových stránkách a aplikacích (většina je v angličtině a němčině):

 • MurmurLab.org,
 • MurmurQuiz.org,
 • https://www.jove.com/science-education/10124/kardiologische-untersuchung-ii-auskultation?language=German,
 • https://www.easyauscultation.com/,
 • https://www.3mcesko.cz/3M/cs_CZ/littmann-ctl/advantages/promotions/.


Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky