Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 05. červen 2020 | Svátek má Dobroslav

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Prof. Češka: Existuje nerovnost v dostupnosti superspecializovaných postupů

Foto: MT

Prof. Češka: Existuje nerovnost v dostupnosti superspecializovaných postupů

04.06.2019 17:10
Zdroj: MT
Autor: red
Fórum MT: Existují výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče a jaké je možné řešení? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM, předseda České internistické společnosti ČLS JEP.

V první řadě chci říci, že cokoli napíšu třeba zdánlivě negativně, je na pozadí velmi dobré až výborné zdravotní péče, kterou dostávají nemocní v ČR ve srovnání s nejvyspělejšími státy světa.

Odpověď na otázku je jednoduchá. Rozdíly existují, budou existovat a řešení není. Bydlím pět minut pěšky od katetrizačního sálu IKEM, část rodiny žije ve Frýdlantě, odkud do libereckého kardiocentra pojede v zimě nejrychlejší sanita za špatných podmínek reálně hodinu. Přesto je třeba říci, že díky infrastruktuře, síti zdravotnických zařízení i geografickým a klimatickým podmínkám je u nás dostupnost především v akutních situacích skvělá.

Jsem především klinický internista a už jsem někam psal, že jsou interní oddělení „periferní“, kde bych „byl rád“ hospitalizován, a naopak kliniky, kam bych nešel vůbec. Nemyslím, že rozdíly jsou v odbornosti, ale někdy spíš v přístupu. Dostupnost vyšetřovacích metod je srovnatelná (někdy jsme „my klinici“ až překvapeni, jak perfektně je „předvyšetřen“ nemocný z regionu). Problém zejména příhraničních interen je ale v obsazení plně kvalifikovanými lékaři. Tam rozdíl opravdu je a výhoda pacienta z velké aglomerace je nesporná.

Pokud jde o dlouhodobou, a ne zásadně akutní péči, je situace komplikovanější. Zůstanu především na poli preventivní kardiologie. Do hry vstupuje opět především lidský faktor. Pokrytí celorepublikově je téměř dokonalé (od CPK, centra pro hypertenzi, široce zaměřené lipidové poradny a samozřejmě v první řadě ambulantní kardiologové a internisté). Hodně ale záleží na tom, jak je příslušná ambulance orientována, a nakonec i na tom, jak si pacient s lékařem „sednou“. (Povídání o profesionálním přístupu je hezké, ale s reálným životem nemá moc společného.) A tady je ve výhodě pacient z metropole. Když se mu „ten Češka“ nelíbí, tak se objedná v Motole, na Vinohradech nebo v IKEM.

Existuje nerovnost u superspecializovaných diagnostických a terapeutických postupů. Ne že by nebyly dostupné pro každého. Ale jen složité cestování je pro pacienta někdy překážkou tak velkou, že vše raději vzdá. Naše centrum je jedním ze 16 v republice (na mapě je krásné pokrytí) pro biologickou léčbu hypercholesterolémie. Z vesnice dva autobusy, metro a tramvaj = čtyři hodiny sem, čtyři zpět. To pro odběr krve (musí být v centru) a další den znovu – pro injekce a kontrolu.

Podle mne je možným řešením velmi kvalitní síť dostupných, komplexně uvažujících, široce zaměřených i vybavených (sono, ECHO, tonoport, podpora laboratoře…) specialistů (to je důvod, proč si myslím, že interna není oborem minulosti, ale především budoucnosti). Jestli tuto síť doplní alespoň někteří praktici, jsem pro. A samozřejmě podpora kvalitních, dobře obsazených oddělení v regionech. Pro ambulance i lůžková oddělení pak velmi snadná komunikace a nastavená spolupráce se superspecializovanými centry.

Čtěte také Fórum MT: Potřebuje ČR další specializovaná centra?

Dále čtěte


Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky