Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 04. srpen 2020 | Svátek má Dominik

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Za problémy ostravské lékařské fakulty nemůžeme, reagují děkani na načření

VFN- LF UK-V

Za problémy ostravské lékařské fakulty nemůžeme, reagují děkani na načření

24.06.2019 10:07
Zdroj: Asociace děkanů lékařských fakult ČR
Autor: tisková zpráva
Zástupci Asociace děkanů lékařských fakult ČR považují za nutné reagovat na zprávu, kterou 19. června 2019 vydala Česká tisková kancelář (ČTK) pod názvem Macura: Za problémy lékařské fakulty v Ostravě může být konkurence.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Reakce Asociace:

Nařčení, že za problémy Lékařské fakulty Ostravské univerzity (LF OU) mohou ostatní tuzemské lékařské fakulty, se nezakládá na pravdě. Asociace děkanů lékařských fakult ČR (dále jen Asociace) nikdy nedala podnět k vyšetřování LF OU komisí Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství a lékařské fakulty v žádném případě ani nemohou jakýmkoli způsobem ovlivnit dění na Ostravské univerzitě.

V okamžiku, kdy fungování LF OU bude odpovídat legislativním i etickým požadavkům kladeným na vědecko-vzdělávací instituce univerzitního typu, jsou lékařské fakulty sdružené v Asociaci připraveny s LF OU úzce a korektně spolupracovat.


Zpráva z ČTK:

Macura: Za problémy lékařské fakulty v Ostravě může být konkurence

Ostrava 19. června (ČTK) - Za aktuálním děním kolem Lékařské fakulty Ostravské univerzity (OU) může být i konkurenční boj mezi lékařskými fakultami v zemi. Na dnešním zasedání městského zastupitelstva to uvedl primátor Tomáš Macura (ANO). Lékařské fakultě aktuálně hrozí omezení akreditace pro obor Všeobecné lékařství, na který by fakulta nemohla přijímat nové studenty. Vyplývá to ze zprávy komise Národního akreditačního úřadu, jež na fakultě kontrolovala průběh přijímacího řízení a našla v něm pochybení.

"Nevím, jaký smysl by ztráta akreditace měla mít, co by pomohla zlepšit. Spíše si dovolím i trochu jakousi spekulaci, že za tím trošičku vidím konkurenční boj mezi lékařskými fakultami v tomto státě," reagoval Macura na dotaz zastupitele k dění na lékařské fakultě.

Obdobně hovoří v rozhovoru pro online magazín OU rektor univerzity Jan Lata. Už dříve poukazoval na to, že fakulta při přijímání studentů sice pochybila, ale zároveň odmítl závěry kontroly Národního akreditačního úřadu v tom, že jde o selhání kontrolního systému na univerzitě.

"Spíše to připomíná trest nežli snahu o nápravu. Všichni si pamatujeme, jak těžce lékařská fakulta v Ostravě vznikala a jak proti jejímu založení bojovaly ostatní lékařské fakulty. Řada kolegů mi v poslední době říkala, že je stále v určitých kruzích jakési nepřátelství vůči nám. Nevěřil jsem tomu, ale podobné, dle mého názoru neadekvátní, závěry bohužel tento pocit podporují," řekl univerzitnímu magazínu Lata.

Univerzitě nyní běží lhůta, v níž se má ke zprávě komise vyjádřit. "Nebudu zapírat, že je to skutečnost velmi nepříjemná. Nicméně nedomnívám se, že tady to riziko ztráty akreditace reálně hrozí, neboť jsem v tom optimista," řekl rovněž zastupitelům primátor. Problém přijímacího řízení na lékařskou fakultu podle něj sice nelze zlehčovat, ale týkal se pouze jednotek lidí. "Je to v podstatě historie," řekl primátor. Dodal, že fakulta už přijala nápravná opatření, která osobně považuje za zcela dostačující. Bez ohledu na to, jak vše dopadne, nebude mít tento problém podle primátora žádný dopad na univerzitu jako takovou. Nedomnívá se, že by kvůli kauze měly být jakkoliv ohroženy investiční plány univerzity, která nyní chystá výstavbu dvou objektů v areálu výstaviště Černá louka zhruba za miliardu korun.

Martina Helánová kšCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky