Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 20. leden 2020 | Svátek má Ilona
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Riziko dekubitů odhadne počítač s kamerou

Projekt proti dekubitům. Foto: GoodAI.

Riziko dekubitů odhadne počítač s kamerou

03.09.2019 12:47
Zdroj: MT
Autor: ač
Česká společnost zaměřená na umělou inteligenci GoodAI provedla v Nemocnici Na Bulovce pilotní testy svého řešení prevence dekubitů pomocí analýzy snímků poloh pacienta. Nyní hledá další partnery pro pokračování pilotního projektu.

Systém předvídá s využitím umělé inteligence pravděpodobnost vzniku dekubitů na základě metod hlubokého učení. Nad lůžko pacienta je umístěna malá kamera, obraz se zpracuje na data o poloze pacienta. Systém bude moci upozornit na dlouhotrvající tlak a nutnost změnit polohu. Kamera snímá pomocí infračerveného osvětlení lůžko a pacienta i v noci. V rámci pilotního testu hráli pacienty vývojáři. Podle představ GoodAI se algoritmus bude učit a zpřesňovat predikci dekubitů z anonymizovaných dat pacientů.

„Nové monitorovací zařízení pomůže personalizovat skupinu preventivních opatření pro prevenci dekubitů a prevenci náhlých pádů u imobilních pacientů,“ uvedla členka projektového týmu z Nemocnice Na Bulovce MUDr. Lívia Večeřová MBA. „Předpokládáme, že povede k předcházení výskytu dekubitů nejen u ležících pacientů, ale i u pacientů se sníženou pohyblivostí,“ očekává Večeřová.

„Výsledky, kterých jsme dosud dosáhli, jsou velmi slibné,“ tvrdí Olga Afanasjeva, provozní ředitelka společnosti GoodAI. „Hledáme inovativní partnery – nemocnice a poskytovatele zdravotní péče, abychom mohli tento projekt společně rozšířit. Až bude vývoj zcela dokončen, naše řešení na bázi AI by bylo možné rychle rozšířit. K uvedení do provozu v nemocnici toho není zapotřebí o mnoho víc než levná kamera ke každému lůžku,“ dodává Afanasjeva.

GoodAI uvádí, že jiná technická řešení předvídání dekubitů zahrnují snímače tlaku umístěné v matraci. To má svoje nevýhody, podle Good AI je takové řešení v porovnání s jejich projektem finančně náročné, navíc mohou omezovat proudění vzduchu v matraci.

Čtěte také:


Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky