Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 11. srpen 2020 | Svátek má Zuzana

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

ÚOHS nechápe nenahraditelnost léků

PharmDr. Lubomír Chudoba, foto: ČLnK

ÚOHS nechápe nenahraditelnost léků

11.09.2019 15:07
Zdroj: Česká lékárnická komora
Autor: tisková zpráva
„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže poskytuje ochranu zneužívání dominantního postavení dodavatelů léků, které nelze nahradit,“ píše prezident České lékárnické komory PharmDr. Lubomír Chudoba

Vyjádření PharmDr. Lubomíra Chudoby, prezidenta České lékárnické komory (ČLnK) k článku: Trh s léky je totéž, co trh s rohlíky, zveřejněném dne 10. září 2019 v titulu Medical Tribune

Prezident České lékárnické komory reaguje na vydaný článek Trh s léky je totéž, co trh s rohlíky a rozhovor s 1. místopředsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže JUDr. Hynkem Bromem, šéfem sekce hospodářské soutěže.

„Rozhovor potvrdil, to co ČLnK ví už dávno – ÚOHS není v případě léčivých přípravků schopen účinně definovat trh. Nechápe podstatu (ne)nahraditelnosti léčivých přípravků a interpretuje ji tak, že poskytuje ochranu zneužívání dominantního postavení dodavatelů léků, které nahradit nelze. ÚOHS nechápe, že léky jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění a všichni pacienti mají nárok na rovný přístup k hrazené péči, když součástí rovného přístupu je i právo na to, zaplatit doplatek za částečně hrazený lék ve stejné výši, ať už pacient žije v Praze vedle velké lékárny, nebo na venkově, kde je doplatek vyšší o sta i tisíce korun a lék za lacinější nahradit nelze. Místopředseda ÚOHS se vyjadřuje k otázkám, které do ochrany hospodářské soutěže nespadají a kterým zjevně nerozumí (např. odsouzení povinnosti distributorů dodat lék do lékárny do dvou dnů s odůvodněním, že distributor nemá aktuální seznam osob oprávněných k výdeji) a vykazuje zjevnou náklonnost k návrhům MZd, které vzbuzují pochybnosti a je o nich zřejmé jen to, že budou vyhovovat zájmům některých výrobců léků (emergentní systém). S neschopností rozlišovat mezi léky a rohlíky by se pan místopředseda měl raději vyjadřovat k potravinářství,“ komentuje zveřejněný článek PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky