Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 30. říjen 2020 | Svátek má Tadeáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Přestaňte počítat vejce a přejděte ke zdravějším stravovacím návykům

Přestaňte počítat vejce a přejděte ke zdravějším stravovacím návykům

Kapitoly z kardiologie 1/2020
04.05.2020 10:30
Zdroj: MT
Autor: lip

Vejce (převážně slepičí) jsou základní potravinou, kterou konzumují lidé všech populací a kultur a která splňuje nutriční potřeby společností. Vejce také slouží jako nosič cholesterolu, udržující vysoké riziko kardiovaskulárních chorob, kterému čelí populace na celém světě. Editorial British Medical Journal klade otázku, zda mohou být tato tvrzení současně pravdivá? Důkazy naznačují, že první tvrzení je pravdivé, pokud se na ně díváme z hlediska základní výživy nebo veřejného zdraví. Druhé tvrzení přitahuje pozornost vědců, kliniků a veřejnosti déle než 50 let a je historickou hypotézou charakterizující vejce jako potenciální nutriční strašák kardiovaskulárního rizika. Je také podnětem pro velké množství výzkumů, včetně nejnovějšího příspěvku Drouina‑Chartiera a spol. v souvisejícím článku v BMJ. Po odfiltrování šumu a možného zkreslení lze shrnout, že dochází‑li k častější konzumaci vajec v kontextu s celkovými zdravými stravovacími návyky nebo se vejce konzumují pro základní výživové potřeby, pravděpodobně se není čeho obávat. Pokud ale dochází k časté konzumaci vajec v kontextu typických západních stravovacích zvyklostí (vysoká spotřeba rafinovaných zrn, přidaných cukrů, červeného a zpracovaného masa a ultrazpracovaných potravin), je v zájmu kardioprotekce vhodné posunout celkové stravovací návyky k dietním přístupům nebo středomořské stravě.

Odegaard AO. Egg consumption and cardiovascular disease. Br Med J 2020;368, doi: https://doi.org/10.1136/bmj.m744Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky