Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 07. srpen 2020 | Svátek má Lada
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Kompenzace pomohou, ale nespasí

Foto: shutterstock.com

Kompenzace pomohou, ale nespasí

Medical Tribune 11/2020
19.06.2020 14:43
Zdroj: MT
Autor: ač
Dokončení kompenzační úhradové vyhlášky pro letošní rok úplný klid do zdravotnictví nepřineslo. Kompenzace problémy ambulancí neřeší, tvrdí jejich zástupci.

Ministerstvo zdravotnictví dokončilo kompenzační vyhlášku podle zákona o kompenzacích poskytovatelům zdravotních služeb v souvislosti sepidemií COVID‑19. Vyhláška má od 1. července navýšit úhrady, podepsána by tedy měla být ještě v červnu. Příslušný zákon, který ministra zmocňuje k jejímu vydání, aktuálně (k 18. 6.) čeká na podpis prezidenta republiky.

Cílem vyhlášky je kompenzace propadů produkce z důvodu epidemie onemocnění COVID‑19 a kompenzace zvýšených nákladů poskytovatelů způsobených epidemií při současném respektování finančních možností zdravotních pojišťoven.

Bez vyhlášky by podle propočtů ministerstva hrozil souhrnně poskytovatelům v letošním roce propad o 30 miliard korun ve srovnání s plány. Díky kompenzační vyhlášce by mělo být mezi poskytovatele rozdělen celý balík, se kterým počítaly zdravotně pojistné plány zdravotních pojišťoven, a ještě osm miliard korun navíc.

Nemocnice dosáhnou díky kompenzační vyhlášce na plnou úhradu slibovanou letošní vyhláškou, už když vykážou alespoň 78 až 82 procent loňského objemu péče. Přesto podle člena rady Asociace českých a moravských nemocnic Ing. Michala Čarvaše, MBA, některé nemocnice nebudou mít dost financí na zvláštní odměny pro zaměstnance. Hůř na tom podle ředitele Čarvaše budou ty nemocnice, které mají velký podíl příjmů z ambulancí nebo následné péče. Celkově vyhlášku Čarvaš vítá, bez ní by byl propad dramatický. Z toho, že na odměny pro zdravotníky někde nedojde, měly obavu Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče i Lékařský odborový klub. Rozsah odměn stanovený návrhem vyhlášky považují za nedostatečný a netransparentní. Ministr ale trvá na tom, že s výjimkou covidových oddělení musí o odměnách rozhodovat každá nemocnice bez svázání ministerskou vyhláškou.

Ambulantní specialisté chtěli záruku plateb na úrovni loňského roku. „Propad je různý v různých segmentech. V průměru v období leden až květen zaznamenaly ty ordinace, které zůstaly celou dobu otevřené, dvacetiprocentní propad, a dodnes nemají stejnou produkci jako loni. V prvním návrhu kompenzační úhradové vyhlášky přitom ministerstvo zdravotnictví navrhlo ambulantním specialistům navýšení o čtyři až pět procent. To je kriticky málo,“ uvedl předseda Sdružení ambulantních specialistů ČR MUDr. Zorjan Jojko. Pro celý segment by to podle něj znamenalo pomoc ve výši 150 milionů korun. A pro ambulantního specialistu to, že bude muset vracet ze zálohových plateb pojišťoven většinu peněz, vyplacených zálohami nad úroveň vykázané péče. Pokud má vměsíci proti loňsku propad o dvacet procent, musel by část odpovídající zhruba patnácti procentům záloh pojišťovnám vracet. Při vypořádání připomínek ministerstvo hodnotu bodu pro samostatné ambulance navýšilo. Ne ale tak, jak Sdružení ambulantních specialistů ČR nebo Česká lékařská komora žádaly. A tak podle Jojka nadále hrozí významné části ambulancí existenční potíže. Ministerstvo to neočekává a tvrdí, že specialisté ještě mohou do konce roku navýšit počet vykázaných výkonů, a tak propad do určité míry vyrovnat. Podle prezidenta České lékařské komory MUDr. Milana Kubka je to kapacitně nemožné.Ambulantní specialisté mají mít ještě ohledně kompenzační vyhlášky na ministerstvu další jednání.

Praktickým lékařům návrh kompenzační vyhlášky slibuje od 1. července více peněz za signální výkon epizody péče, a to 61 korun. Dále se zvýší úhrada za mimokapitační výkony. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů ČR nevykompenzuje vyhláška ztráty praktikům plně. Upozorňuje přitom, že nejvíc dopadá snížení počtu návštěv na ty ordinace, které mají největší podíl příjmů mimo kapitační platbu. A to je přitom směr, ke kterému se ministerstvo i pojišťovny snažily praktiky v posledních letech motivovat. Navýšení přiznává vyhláška také domácí péči, sociálním službám, lékárnám a dalším segmentům.

Ambulantní specialisté mají mít ještě ohledně kompenzační vyhlášky na ministerstvu další jednání.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky