Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 01. březen 2021 | Svátek má Bedřich
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Očkujme první dávku, říká imunolog Thon

Foto: shutterstock.com

Očkujme první dávku, říká imunolog Thon

Medical Tribune 02/2021
02.02.2021 10:30
Zdroj: MT
Autor: maj, red
Přestat očkovat zranitelnou populaci seniorů první dávkou a soustředit se na dodržení lhůty na druhou dávku je to nejhorší, co se může stát, říká profesor Vojtěch Thon, imunolog z brněnského centra RECETOX Přírodovědné fakulty Masarykovy univerzity.

Pokud se podle jeho slov totiž u nás začne šířit i další mutace viru, což se děje, a stát nevyužije časový prostor následujících 14 dnů k tomu, aby první dávku zajistil pro co největší části zranitelné populace, pak si zadělává na téměř neřešitelný problém. „Vláda dala nějaké doporučení, rozhodují ale hejtmani v krajích. To ovšem většinou nejsou lékaři, takže vycházejí z návodů k vakcínám. Tam vyrábějící firma napíše, že je lék vyzkoušený v nějakém modu, který garantuje. Ale už nenapíše, že to může fungovat i jinak a že jsme v nouzové pandemické situaci a umírají lidé. Pro ně je tento popis výhodný a nedělají si s tím problém, je to právně nepostižitelné. Cílené podání první dávky rizikovým však může rychle vyvést Českou republiku z nejhoršího a zachránit životy i ekonomiku, nebere se však na to zřetel. Již první dávka významně chrání proti těžkému průběhu covid-19 a tím proti potřebě léčby v zahlcené nemocnici. Je pravděpodobné, že stejně jako celá populace, tak i mnoho procent seniorů infekci prodělalo a vakcínu nepotřebují, natož aby byli přeočkováni podruhé. Z imunologického hlediska víme, že buněčná imunitní paměť přetrvává dlouhé měsíce, podle posledních výzkumů déle než osm měsíců. Měl by se tedy napoprvé naočkovat jednou dávkou co nejvíce zranitelné populace, která se s infekcí ještě nesetkala, což se dá zjistit i podle stavu protilátek. Pokud toto období zmeškáme, dojde nejen u nás, ale i v celé Evropě téměř ke katastrofě a lidé budou umírat daleko více,“ varuje Vojtěch Thon.

Z Velké Británie podle Vojtěcha Thona víme, že jedna dávka stačí, když je vakcíny málo. „Než se současné dávky použijí, měly by podle všeho přijít další vakcíny a může se přeočkovávat. Česká republika jako bývalá vakcinační velmoc by se měla zachovat stejně jako Britové, se kterými spolupracujeme,“ uzavírá brněnský imunolog.

Ministerstvo reaguje na koncept vakcinace s maximálním využitím jedné dávky
Úřady neuvažují o poskytování pouze jedné dávky vakcín, které byly schváleny s dvoudávkovým schématem. Ministr zdravotnictví doc. Jan Blatný označil 29. ledna sdělení, že by stačilo očkovat proti covid-19 jednou dávkou vakcíny s dvoudávkovým schématem, za často šířenou dezinformaci. „Použití pouze jedné dávky z důvodu úspory není opodstatněné, navíc je to v rozporu s registrací vakcíny. Jedna dávka neposkytuje dostatečnou účinnost, dvě dávky vakcíny zaručují delší ochranný účinek,“ uvedl doc. Blatný.


Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky