Přeskočit na obsah

Ad Situace s dostupností léčivých přípravků v českých lékárnách není černobílá (MT 17/2017, str. A6)

Milý SÚKLe,

Vaše vyjádření v MT jsem si četla dnes u oběda. Mému zažívání to příliš neprospělo a můj obvykle nízký tlak nebezpečně stoupl.

Budu zde stručně komentovat jednotlivá Vaše „zjištění“, uvedená ve výše uvedeném článku.

Endiaron – poslední balení jsme doprodali 27. 2. 2018, další se nám podařilo objednat až 2. 7. 2018. Takže výpadek byl mnohem delší, než uvádíte. Jaké jiné volně prodejné chemoterapeutikum na střevní infekce jsem v těch čtyřech měsících měla svým pacientům nabídnout? Dá se to nazvat krátkodobý výpadek?

Cilkanol jsem naposledy sehnala 22. 6. Stále není. Tomu také neříkám krátkodobý výpadek. Venoruton mnoho lidí odmítá. Nelze sehnat jakýkoli lék s ciprofloxacinem. Není Clostilbegyt, Tamoxifen. Čím je mohu nahradit? Jaké mohu nabídnout řešení? Poraďte, ráda si Vaši radu vyslechnu.

Virgan je lék ze skupiny virostatik, obsahuje ganciklovir. Maxidex obsahuje kortikoid dexamethason. Dá se dlouhodobý výpadek jediného dostupného léku pro lokální terapii herpetické oční infekce nahradit dovezením léku s kortikoidem? A může odborník ze SÚKLu vůbec použít takový nesmyslný příklad? A opět. Poraďte, prosím. Co mám říci pacientovi s herpetickou infekcí oka? Že má počkat, až se lék za pár měsíců objeví?

A ten „důkaz“ z terénu? Škoda slov. V naší lékárně také najdete k dnešnímu dni třeba zásobu Duodartu. Mám ho tu, protože jsem ho sehnala v okamžiku, kdy se na několik hodin objevil na distribuci. Vzala jsem ho hodně, mám za rohem urologii. Utopila jsem v něm spoustu peněz, které mi pak chybějí jinde. Stejně tak to dělám s léky pro oční lékařku odnaproti. A že tam těch výpadků v poslední době bylo také dost. Xalacom, Tobrex, Tobradex, Maxitrol… Nicméně pokud by do naší lékárny zavítal pacient s receptem na zmiňovanou Keppru, vyslala bych ho hledat tu vaši vzorovou lékárnu kdesi za devatero lesy a devatero horami. Já ji objednat nemohu. Sklady distributorů zejí prázdnotou. Nebo ji mají jenom pro někoho? Kdoví, pravdu zjistit nemohu. Endiaron už pochopitelně máme také…

A co na závěr? Zkuste se někdy postavit v kterékoli lékárně za táru. Možná pochopíte, jak je ubíjející vysvětlovat celý den lidem, že něco opět není. A třeba pak zjistíte, že chyba není v neochotě a neschopnosti lékárníků…

PharmDr. Magdalena Vančáková

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Efekt krále Midáse

3. 1. 2023

Publius Ovidius Naso (43 př. n. l. – 18 n. l.) ve sbírce Proměny, shrnující antickou mytologii, vypráví, jak dopadla prosba krále Midáse: