Přeskočit na obsah

Laserová terapie zvyšuje kvalitu péče v popáleninové medicíně

 

  • Potkáváme se na workshopu Moderní léčba jizev, pořádaném Společností popáleninové medicíny ČLS JEP, Klinikou popáleninové medicíny 3. LF UK a FNKV a Společností estetické a laserové medicíny ČLS JEP. Jaké změny vidíte na poli popáleninové medicíny jako nejvýznamnější?

 

Obecně je v popáleninové medicíně v současné době přesun z oblasti přežívání do kvality života pacientů. Víme, že již nejsme schopni zachránit více pacientů či větší rozsah popálenin, protože medicína má své limity. Za současných 85 až 90 procent jít nemůžeme. Čekáme vlastně na to, až přijde nová umělá kůže, která bude v laboratoři a pacientovi bude moci být dopravena. Nemáme již kam postupovat, možné jsou jen drobné změny, ale principiálně již mortalita dál asi zlepšovat nepůjde. Je tedy třeba zaměřit se na kvalitu. Pacienti přežívají a my nyní chceme zlepšit kvalitu jejich života. Snažíme se, aby výsledky léčby byly lepší, aby pacienti byli pohyblivější, mohli nastoupit dříve do práce, měli esteticky hezčí jizvy atd. Celá popáleninová medicína nyní mění směr a dívá se hlavně na budoucnost pacienta po zahojení.

 

 

  • Jak tedy nyní vypadá situace s přežíváním popáleninových úrazů?

 

To záleží na řadě faktorů a na věku. V nejlepších popáleninových centrech světa dnes již z padesáti procent přežívají děti, které mají 85–90 procent popálenin. To je fantastický výsledek. Ale dál to již opravdu nejde, protože není kde potřebnou kůži vzít…

 

 

  • O co se v rámci zmíněného zlepšení kvality snažíte především?

 

Zjišťujeme například, proč pacienti špatně přibývají na váze, proč mají špatný rozsah pohybu, proč vznikají patologické jizvy a co s jizvami můžeme dělat. Právě součástí toho je laserová terapie. Snažíme se, abychom i v České republice mohli pacientům poskytnout to, co je dostupné na moderních světových popáleninových klinikách, tedy adekvátní léčbu jizev.

 

 

  • I léčba jizev prochází vývojem…

 

Ano. Dříve byla léčba jizev chirurgicky agresivní, což znamená, že se jizvy častěji operovaly. Ale každý chirurgický řez znamená vytvoření další jizvy a další martyrium hojení. Nyní je tedy snaha s jizvou více pracovat ve smyslu rehabilitace než do ní vstupovat skalpelem. V tomto směru máme možnosti konzervativní, tj. např. tlakové masáže, elastické kompresivní pomůcky, silikony a používání různých pomůcek. A pak právě možnosti semiinvazivní, což jsou například lasery. Proto jsme v posledních letech svědky obrovského vzestupu laserové terapie, která nabízí i rozšíření nových možností. Patří sem například i nová světelná terapie, kterou ale v ČR zatím ještě neprovádíme.

 

 

  • Jak jsme na tom ve vybavenosti moderními lasery?

 

Jde zejména o CO2 lasery nebo PDL lasery, které jsou nyní na vzestupu a s nimiž přicházejí nové přístupy a nové metody léčby, kde je hlavní snahou zlepšení jizev. Není to však pouze o laseru, ale o celkovém multimodálním přístupu. I nadále je třeba, aby pacienti cvičili, protahovali, tlakovali, masírovali, používali elastické návleky, silikony atd. Až tehdy může být laserová léčba jizev hodně efektivní. Je třeba ale říci, že jizvu nevyléčíme, ale zlepšíme její kvalitu. A v tom je význam dnešního workshopu, snažíme se komunikovat se světem a přivádět špičkové odborníky, a právě proto spolupracujeme s dr. Branskym. Samozřejmě ve vybavenosti lasery narážíme na finanční možnosti fakultní nemocnice a našeho veřejného zdravotního systému. I proto komunikujeme s komerčním sektorem, který lasery má (samozřejmě jejich užívání je placené), a snažíme se o propojení. Je zřejmé, že laserovat jizvu, která vznikne po jednoduché operaci, je jiné než laserovat dítě, které má popálenou značnou část těla. I propojení těchto dvou sektorů je smyslem dnešního setkání.

 

 

  • Jaká je tedy v ČR dostupnost nejmodernější laserové terapie v rámci popáleninové medicíny?

 

V našem centru v Praze nejnovější CO2 lasery dostupné nejsou. Možná v komerčních zařízeních, kde si pacient léčbu plně hradí, ano. Na našem pracovišti máme PDL laser, který je dětem plně hrazen, dospělí si léčbu doplácejí, i když nižší částkou než v komerčních zařízeních. Výhodou komerčních center je bezpochyby větší spektrum moderní techniky.

 

 

  • Jak byste porovnal léčbu popáleninových pacientů u nás a v USA?

 

Klinika, kde dr. Branski pracuje, je osmipatrová budova, která přijímá nejtěžší úrazy z celého jihu USA, což je dáno i tím, že tato nemocnice, založená na základě charity, pracuje zdarma. Mají tam nejen obrovské budgety, ale i obrovské zkušenosti. Přijmou přes 300 kriticky popálených (nad 50 procent popálenin) dětí ročně. To nemáme v celé Evropě ani všichni dohromady. V tomto směru jsou jejich zkušenosti největší na světě. V Schriners Hospital probíhají rozsáhlé studie na obrovských souborech pacientů a určitě se od nich můžeme hodně učit. Kromě zkušeností s dětskou europoidní populací mají i obrovské zkušenosti s hispánským etnikem, které má tendenci tvořit častěji někdy až extrémní patologické jizvy. Jejich zkušenosti jsou proto velmi cenné a my jsme nesmírně rádi, že se s námi o ně přijeli podělit, protože to je pro nás jediná šance, jak se posunout dál.

 

Čtěte také

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Fórum: Rezidenti po česku

13. 2. 2024

Postgraduální vzdělávání lékařů v České republice probíhá značně neefektivně. Mladí lékaři tráví mnoho času na stážích, které je nikam neposouvají,…