Přeskočit na obsah

Nastolíme dělem pořádek v hejnu kolibříků?

Blogy MT

Jisté je jen to, že pokud odborné společnosti cokoliv “pustí”, ochudí tím vlastní obor. To by bylo i v přímém rozporu s ministrovým tvrzením, že co bylo dosud poskytováno z pojištění, bude bráno jako standard.

Pokud chce být ministr systémový, musí skutečně politicky riskovat, jak sám naznačil. Konečně by někdo mohl obhájit výhody širší spoluúčasti na místo rušení kódů u malých, bezbraných oborů, jejichž zástupci jsou vzácní asi jako kolibříci.

Takové kroky by totiž ve skutečnosti přinesly jen minimální úsporu a především systémovou nevyváženost i nespravedlnost.  V tomto smyslu by ale mohl ministr rehabilitaci využít jako pilotní projekt plošné spoluúčasti. Z řady vnitřních důvodů by pro to měl podporu u většiny RHB specialistů.

Získal by tím určitě mnohem více, než jen úspory na opravu jednoho kilometru dálnice, která má kilometrů několik stovek. Docílil by tím zcela jistě zefektivnění práce a smysluplnější péče. Systému jistě prospěje i to, když se ze zdravotních "daní" nebudou platit dálnice jako plně dotované příjezdové cesty k pozemkům vybraných "kulichů".

Hlavně ale by tím přivedl do zdravotnictví nejefektivnější a nejpřirozenější kontrolní mechanismus – zainteresovaného pacienta.

Osobně jsem na prestižní rehabilitační klinice měl jako levná pracovní síla v ruce například matku jednoho z nejbohatších Čechů, mistryni světa, šéfa velké finanční skupiny a řadu známých osobností.

Většinu největších kulichů si pochopitelně nechal šéf pod osobní kontrolou, protože mohly znamenat výhody pro nemocnici, její management a pro ty co rozhodují. Jako hlavní problém ale vidím to, že byl na této klinice prakticky stálý stopstav pro ambulantní příjem normálních smrtelníků. To je ale jiná z řady velkých Erbenovských pohádek našeho zdravotnictví.

Teď jde o to, jestli chce ministr dělat reformu doopravdy nebo jenom naoko. Jestli mu přitom projde pár sloních šlápnutí do jednoho z nejchudších oborů. Jestli se dá na dálnice vydělat bombardováním hejna kolibříků, jejichž nenasytnost je zřejmě hlavní příčinou hladovění celé džungle.

Mgr. Tomáš Pelc, www.tribune.cz

autor je administrátorem serveru ProReS.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Doporučené

Koukolík: Klokánci

5. 5. 2023

Díváte‑li se, jak maminky a tátové komunikují s nejmenšími dětmi, všimnete si koordinace pohybů, doteků, zvuků, pohledu, neverbálních signálů…