Přeskočit na obsah

Prof. Kršek: Pacienti čekají, endokrinologů by měl být dvojnásobek

Endokrinologie se dlouhodobě potýká s nepoměrem mezi poptávkou a potřebou endokrinologické péče na jedné straně a nedostatkem endokrinologů na straně druhé. Problém se týká celé České republiky, i když jsou patrné nevelké regionální rozdíly. Pro pacienty je proto obvykle velkým až neřešitelným problémem dostat se v potřebné době k endokrinologickému vyšetření. Většina endokrinologických ambulancí je přetížená a nové pacienty nepřijímá, nebo jen po osobní dohodě a v případech, které nesnesou odkladu. Pokud je možné se k endokrinologickému vyšetření objednat, pak čekací doba nezřídka přesahuje tři měsíce.

Nejúčinnějším a nejsprávnějším řešením by bylo zvýšení počtu endokrinologů, respektive endokrinologických úvazků, na nejméně dvojnásobek. Problémem je také současné nedůstojně nízké ohodnocení kódů pro endokrinologické výkony.

Částečným řešením současné neutěšené situace by také bylo, kdyby si pacienty s běžnými a medicínsky méně náročnými diagnózami, například pacienty s prostou hypotyreózou, kterým je potřeba pouze dvakrát do roka zkontrolovat adekvátnost substituční dávky tyroxinu a předepsat léky, přebírali do své péče praktiční lékaři v rámci své rutinní péče a kapitační platby.

Čtěte také Fórum MT: Potřebuje ČR další specializovaná centra?

 

Dále čtěte

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…