Přeskočit na obsah

AISLP: Svět léčivých přípravků v mobilu

Dostanete se k ní na www.aislp.cz.

Složit zkoušku z farmakologie je náročné zejména na paměť. Hned následující státnice vymaže z mozkových závitů minimálně polovinu a po promoci si možná vzpomeneme na základní skupiny léků. A i kdybychom si pamatovali více, bylo by to zbytečné, protože svět farmacie se mění každým dnem.

Orientace v indikacích, kontraindikacích i dávkování léčivých přípravků patří k základním pracovním postupům lékařů. Kdysi jsme si v kapse lékařského pláště nosili „Spofák“, tehdejší obdobu dnešního Brevíře, která byla menšího formátu a podstatně štíhlejší. S rozvojem komunikačních technologií se vydával seznam léků se všemi doprovodnými texty na CD pro počítač a v době internetu všechny potřebné informace „googlujeme“ na stránkách SÚKL nebo EMA, ale kdo má tolik času, aby si to roztřídil a seřadil. Existuje však i velmi komfortní aplikace, kterou můžeme nosit stále v kapse nebo kabelce.

Inteligentní aplikace AISLP

Informační systém léčivých přípravků (AISLP) je pravidelně aktualizovanou databází léčivých přípravků, které jsou schválené pro český trh. Podrobné informace naleznete na www.aislp.cz. Databáze existuje jak ve verzi pro počítač, intranet, internet, tak i pro mobilní telefony se systémem Android. Navíc AISLP neobsahuje jen informace o lécích, ale také o parafarmaceutikách a prostředcích zdravotnické techniky.

Pro denní praxi má bezesporu největší přínos verze pro mobilní telefon. Vedle základní verze Android FREE, kterou si lze stáhnout a vyzkoušet zadarmo na Google Play, je pro práci lékaře určena verze MINI, případně FULL.

Vlastní používání aplikace je jednoduché – hledání v databázi je příjemně intuitivní: můžeme listovat abecedním seznamem nebo hledat podle názvu léku. Již i ve verzi FREE tato „nejmenší“ varianta obsahuje scanner čárového kódu, hlavní informace o léčivých přípravcích, příbalové informace, režim výdeje/prodeje, ceny, úhrady a doplatky i preskripční omezení.

Vyšší verze Andriod MINI je již zpoplatněna, ale navíc oproti verzi FREE umožňuje hledání podle účinné látky, vybraných parafarmaceutik, umožňuje vyhledávání podle ATC skupin a podle držitele o registraci. Hlavně však již obsahuje souhrnnou informaci o léčivých přípravcích, tzv. zkrácený článek, který je vypracován odborníky na léčiva a přináší přehlednou strukturovanou informaci o všech aktuálně distribuovaných léčivých přípravcích. Dále o jednotlivých verzích viz www.aislp.cz.

Od teorie k praxi

Pro lékaře, kteří mají rádi moderní elektronické hračky, bude doslova zábavou stáhnout si z Google Play aplikaci s ikonou léků a zaregistrovat se na stránkách www.aislp.cz, kde je podrobně popsán další postup instalace, který je velmi podobný online registraci na kongres. Po vyplnění formuláře přijde do mailu zpráva s odkazem. Kliknutím na odkaz aktivujete svůj účet.

Na stránkách www.aislp.cz je uveden podrobný návod, jak získat dárkový kód a vyšší varianty Android MINI a FULL.

Pro ty, kteří nejsou kamarádi s moderní technikou a chytrý telefon využívají na telefonování, focení a posílání zpráv, existuje varianta, že jim aplikaci pomohou nainstalovat děti nebo vnuci. Další komunikace s databází AISLP je velmi jednoduchá a příjemná. Umí překvapivě mnoho. Po stažení a instalaci funguje databáze i offline bez připojení k internetu.

Postřehy zkušené uživatelky verze FULL

Slovem zkušené nyní míním skutečnost, že jsem promovala před více než třiceti lety – v době starého dobrého Spofáku. Stažení, registrace a vložení klíče do mobilního telefonu mi zabralo asi deset minut (nejdelší byla doba instalace a aktivace).

Úvodní stránka je přehledná a představuje rozcestník, zda chce uživatel hledat a skenovat, nebo přímo přejít na seznam léků. Po klepnutí na Léky se objeví další menu s hesly pro hledání (Název, ATC, Složení, Držitel, Výrobce, Kód SÚKL). Zde lze hledat jen podle brandu (názvu) léku. Hledání podle účinné látky je možné hned z úvodní stránky (Hledat a skenovat), na stejném místě je možné vyhledat i parafarmaceutika, homeopatika a zdravotnickou techniku.

Protože žijeme v době, kdy mnoho originálních názvů, které jsme si zapamatovali, dostalo svá generika s názvy zcela odlišnými, často se ve jménech kopií slavných předků ztrácíme. Příklad: Pamatuji si Sortis, ale manžel si přinesl od kardioložky Atoris. Zadám do FULL varianty název Atoris a po kliknutí na předposlední ikonu postranního menu (objeví se po stisknutí levého dolního rohu s ikonkou s otazníkem) se na displeji vypíší úplně všechny léky s účinnou látkou atorvastatin. Zkusila jsem to i u Zyprexy a už vím, kolik generik obsahuje olanzapin.

Už jsem na svém (v pořadí třetím) chytrém telefonu nainstalovala mnoho aplikací, které jsem po měsíci zase odinstalovala. AISLP však používám a nechám si ho.

Pro zájemce je navíc připravena akce – do konce roku si mohou FULL verzi vyzkoušet zdarma. Více na www.aislp.cz/promo

Zdroj: MT

Doporučené