Přeskočit na obsah

Lékaři IKEM provedli třetí řetězovou transplantaci ledvin

III. ŘETĚZOVÁ TRANSPLANTACE LEDVIN V ČESKU

 

Třetí řetězová transplantace ledvin v České republice spárovala tentokrát 10 lidí. Při deseti operacích během dvou dnů v Institutu klinické a experimentální medicíny darovalo ledvinu pět dárců a pět příjemců podstoupilo transplantaci. Další hromadná transplantace ledvin se v IKEM uskutečnila 19. a 20. září 2013, tedy 10 měsíců po první na začátku listopadu 2012. I tentokrát byli lékaři úspěšní. Všem pacientům se daří dobře.

 

Čtyři páry, jeden pacient z čekací listiny a jeden altruistický dárce stvořili další řetěz transplantací ledvin. Institut klinické a experimentální medicíny se tak v počtu operací dostává na přední příčky evropských center, která párové transplantace ledvin provádějí. „Jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit, že jsem mohla své švagrové, ač nepřímo, dát šanci získat funkční ledvinu. Teď jí má sice někdo jiný, ale ona má naději, že bude žít jako dřív. Když jsme se dověděli, že to klapne, byli jsme všichni nadšení,“ říká Lenka Knolová - dárkyně, kterou se lékaři chystají už zítra pustit z nemocnice domů.

Příprava řetězové transplantace trvala opět tři měsíce. Lékaři tak dodržují plán, který si při zahájení programu dali – "párování" dvojic a následné transplantace čtyřikrát ročně. I v tomto případě se zapojily páry, většinou příbuzenské nebo partnerské, kde jeden ledvinu potřebuje a druhý mu ji chce dát. Navíc pomohla další výjimečná osoba - altruistický dárce, díky němuž lze řetěz vytvořit. Současně dostane ledvinu ještě jeden příjemce z čekací listiny. „Asi u třetiny ze všech dvojic dárce/příjemce, které podstoupí vyšetření, nemůžeme provést transplantaci z důvodu neshody, většinou je to kvůli rozdílné krevní skupině. Všechny takové dvojice shromažďujeme v databázi a každé tři měsíce mezi nimi hledáme možnosti výměny. Od roku 2011 jsme tak provedli 24 transplantací, z toho 16 formou řetězu, zbylých 8 formou párové výměny.“ popisuje MUDr. Jiří Froněk, PhD, FRCS, přednosta Kliniky transplantační chirurgie a vedoucí týmu chirurgů, který transplantace provedl. Na přípravě této řetězové transplantace se podílelo mnoho odborníků z IKEM, mimo chirurgů a nefrologů, také imunologové a koordinátorky programu.

Obě operace, odběr i transplantace ledviny, probíhají téměř současně na dvou sousedících sálech. Oba týmy pracují jako jeden. Doba, kdy se orgán nalézá mimo tělo, je v tomto případě jen v řádu několika desítek minut. Nový orgán pak většinou funguje okamžitě.

"Onemocnění ledvin nebolí, lidé tak často vůbec o problému nevědí a neřeší ho. Alarmující je, že 40% pacientů se ocitne na dialýze aniž by tušilo, že mají ledviny poškozené. V České republice máme nyní zhruba 10 procent pacientů, kterým ledviny selhaly. Ti teď čekají na transplantace. Pro nemocné je to jediná možnost na vyléčení, jinak by byli odkázani na dialýzu,” doplňuje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Kliniky nefrologie IKEM. Transplantace ledvin je nejlepší možnou metodou léčby chronického selhání ledvin. To v Česku postihlo již více než 10 000 lidí, z toho 4110 má funkční transplantovanou ledvinu.

tisková zpráva

Zdroj: IKEM

Sdílejte článek

Doporučené